szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A spanyol titkosügynököt 1998-ban temették el. Hat év elteltével azonban hirtelen megjelent az elhunyt.

A Burgos melletti San Pedro de Cardena spanyol kolostor szerzetesei 30 gregorián misét mondtak az 1998. július 2-án Thaiföldön elhunyt Francesco Paesa titkos ügynök lelki üdvéért, s halálhírét a spanyol sajtó is jelentette, de Paesa nemrég újra felbukkant, s igencsak elevennek látszott.

Paesa holttestét Bangkokban elhamvasztották, és szűk családi körben helyzték örök nyugalomra. Hat év elteltével azonban hirtelen megjelent az elhunyt. Egy detektíviroda és az El Mundo című napilap riportere Luxemburgban akadt a 68 éves egykori ügynök nyomára. "Ő a legélőbb halott, akit csak el lehet képzelni" - írta az El Mundo. Spanyolországban senki nem kételkedik benne: Paesa megrendezte saját "halálát" - és erre jó oka volt az "ezerarcú embernek", ahogyan az egykori ügynököt emlegették. A pénzmosásban és fegyvercsempészetben aktív férfit az egész világon kereste az Interpol, mivel egy korrupt exrendőr jóvoltából vele együtt 11 millió eurónak is nyoma veszett.

Paesa, ez a jelentéktelen külsejű, szürkülő hajú férfi a legújabb kori spanyol történelem egyik legnagyobb botrányának kulcsfigurája volt. Kezdetben úgy festett a dolog, hogy a belügyminisztérium titkos ügynökeként 1995-ben Laoszban nyomára akadt egy volt rendőrfőnöknek, akit az Interpol is keresett, és előkészítette kiadatását Spanyolország részére. A madridi kormány már előre ünnepelte az ex-rendőr kézre kerítését, mivel az illető nagy összegű kenőpénzt zsebelt be rendőrségi laktanyák építéséért és milliókat sikkasztott titkos állami pénzalapokból.

Ám az állítólagos laoszi titkos ügynöki ténykedés csak ürügy volt, a kiadatási okmányok közönséges hamisítványnak bizonyultak. A keresett exrendőr alighanem soha nem járt Laoszban, noha Paesa 1,8 millió eurót zsebelt be kézre kerítéséért - és ráadásul eltüntette a felügyelő által elsikkasztott milliókat is.

Az El Mundo szerint "El Zorro" - a róka -, ahogy a titkosszolgálat köreiben Paesát nevezték, legutóbb Luxemburgban élt álnévre szóló argentin útlevéllel. Felfedezése után azonban rögtön újból eltűnt, jóllehet nincs mitől tartania, mert a számlájára írt bűncselekmények mára mind elévültek. Különben 1977-ben egyszer már letartóztatták őt sikkasztásért Svájcban, de nem akárki, hanem maga Dewi Sukarno, az indonéz ex-elnök özvegye fizette ki az óvadékot szabadon engedése fejében. Paesának ugyanis állítólag viszonya volt az egykori indonéz First Ladyvel.

Tíz évvel később aztán egy spanyol bíró letartóztatási parancsot bocsátott ki ellene, de ekkor Paesa mentességet biztosító diplomata útlevéllel állott elő. Genfben ugyanis elintézte, hogy Sao Tomé és Pincipe kinevezze őt ENSZ-nagykövetévé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Leállították a cseh titkosügynök elleni vizsgálatot

Megszüntette a büntetőeljárást egy cseh bíróság Pavel Minarík volt csehszlovák kommunista titkosügynökkel szemben, aki a hetvenes évek elején robbantásos merényletet tervezett az akkor Münchenben működő Szabad Európa Rádió (SZER) ellen. A döntést az államügyészség már csak a legfelsőbb bíróságon támadhatja meg.