szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Négy évszázados politikai hagyománytól próbálnak megszabadulni a brit konzervatívok, amikor arra kérik a médiát, ne hívják őket tory pártnak a közelgő választási kampányban – írja a Media Guardian.

A brit konzervatív párt tévékapcsolatokért felelős kommunikációs vezetője, Michael Salter körlevélben próbálta rávenni a televíziócsatornákat arra, hogy a kampányidőszakban közölt tudósításokban legalább az első említéskor kerüljék a sok évszázados tory-elnevezést.

A választási kampány során az emberek nrm tory-, hanem konzervatív jelöltekre és konzervatív politikára szavaznak majd – vázolja a helyzetet Salter, akinek próbálkozása csak egy a párt többi arra irányuló kísérlete közül, hogy a népszerűtlen Thatcher-imázs hátrahagyásával modern, centrista pártként pozícionálják újra magukat. A konzervatívok így is jelentős energiát fektettek már abba, hogy kissé átszabják Michael Howard pártvezető arculatát; tanácsadói többek között arra is rábeszélték, hogy az amerikai politikai szokásoknak megfelelően teljes családjával jelenjen meg a párt tavaszi nagygyűlésén. A nyolc éve a hatalomnak mégcsak közelébe sem érő toryk identitásválsága egyébként azzal egyidőben vált akuttá, hogy a közvéleménykutatások adatai szerint az általuk támogatott politikai témák kevéssé népszerűek a szavazók körében.

Jóllehet a „tory” címkét a baloldalon már régóta gúnynévként használják, ők maguk ezt eddig nem tartották annak: a konzervatív oldal évszázadokon keresztül büszkén nevezte magát torynak. A „tory” fogalom a 17. század második felében született, s azokat a parlamenti képviselőket jelölte, akik ellenezték James yorki herceg kizárását a királyi utódlásból. Maga a szó az ír toraidhe (törvényen kívüli) kifejezésből származik. A toryk a 19. század elején kezdték magukat konzervatívnak nevezni, amikor Robert Peel visszahozta a hatalomba a demoralizált pártot. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A brit toryk bevándorlásellenes vezére maga is menekültek gyermeke

Michael Howard brit konzervatív vezér felmenői jó eséllyel nem telepedhettek volna le Nagy-Britanniában azon drákói intézkedések alapján, amelyekkel Howard ígéri megválasztása esetére megszigorítani a brit bevándorlási szabályokat - ezt maga a toryk miniszterelnök-jelöltje ismerte el, miután kiderült, hogy Erdélyből menekült édesapja annak idején hamis adatokkal folyamodott brit állampolgárságért.

MTI Világ

Behozhatatlannak tűnik Tony Blair pártjának előnye

Csaknem két éve nem látott támogatottsági előnyre tett szert a kormányzó baloldali brit Munkáspárt, amely a kedden közölt legfrissebb kimutatás szerint már 9 ponttal jár az ellenzéki konzervatívok előtt.