Behozhatatlannak tűnő előnyben a brit baloldal

Behozhatatlannak tűnő előnyre tett szert a kormányzó brit baloldal a választási kampány hajrájában a keddi brit lapokban megjelent új közvélemény-kutatási adatok szerint, amelyek öt és tíz pont közötti - a brit választási rendszer alapján hatalmas arányú újabb győzelmet előrevetítő - munkáspárti előnyt mutatnak.

  • MTI MTI
Behozhatatlannak tűnő előnyben a brit baloldal

A konzervatív The Times keddi számában megjelent felmérés szerint az 1997 óta hatalmon lévő Labour támogatottsága a május 5-ei parlamenti választások előtt alig több mint két héttel 40 százalékos, három ponttal magasabb a két hete mért aránynál. Az ellenzéki konzervatívok 4 pontos veszteséggel most 31 százalékot tudhatnak magukénak, a Liberális Demokrata Pártra, a harmadik legnagyobb parlamenti erőre 21 százaléknyian voksolnának, ami két pontos javulást jelent.

© AP
Ha ez az eredmény tükröződne a május eleji választásokon, a Labournek még mindig jóval több mint 100 fős többsége lenne az alsóházban az összes többi frakció együttes létszámához képest. Az előző, 2001-es választás után a Munkáspártnak 165 fős többsége lett a brit törvényhozás választott kamarájában.

A hatalmon lévő pártnak kedvező brit választási rendszerben a konzervatívoknak 8-10 pontos előnnyel kellene győzniük május 5-én ahhoz, hogy kényelmes többséggel átvehessék a kormányrudat a Labourtől.

A The Times megrendelésére a Populus országos közvélemény-kutató által elvégzett vizsgálat szerint Michael Howard tory pártvezérnek nem sikerült meggyőznie a választókat arról, hogy pártja kormányra kerülve jelentős adócsökkentéseket vezetne be: a megkérdezettek fele úgy vélekedett, hogy a konzervatívok adót emelnének, ha megnyernék a választást.

A liberális irányzatú Financial Times kedden közölt új felmérése még markánsabban hozta ki ugyanezt a közvélekedést: a vezető londoni üzleti napilap megbízásából készített közvélemény-kutatás szerint a választók nem kevesebb mint 70 százaléka tart adóemeléstől a konzervatívok kormányra kerülése esetén, az ellenkező tory ígéretek ellenére. A Financial Times számára a MORI közvélemény-kutató által elvégzett felmérés a preferált pártot megnevezők körében 41 százalékos Labour-támogatottságot mutatott ki a toryk 31 százalékával szemben.

A liberális The Independent keddi számában megjelent felmérés mérsékeltebb, öt pontos előnyt hoz ki a Munkáspártnak a konzervatívok előtt. Az NOP közvélemény-kutató szerint a Labour támogatottsága egy pont csökkenéssel 37 százalékos, a toryké változatlanul 32 százalékos. Ez a felmérés kimutatta azt is, hogy ha nem Tony Blair kormányfő, hanem pénzügyminisztere, egyszersmind legfőbb belső hatalmi vetélytársa, Gordon Brown állna a Munkáspárt élén, a Labour támogatottsága sokkal nagyobb, 48 százalékos lenne.

Orbán kényszerpályán mozog, Magyar könnyen cselezheti – a nagy bejelentések vagy csak a nagyotmondások napja lesz a szombat?

Orbán kényszerpályán mozog, Magyar könnyen cselezheti – a nagy bejelentések vagy csak a nagyotmondások napja lesz a szombat?

Kényszerhelyzetben van Orbán: Tusványoson újat és nagyot kell mondania, mint például egy vaskos jóléti csomag vagy egy népszavazás, emellett csak „kötelező elem” lehet Magyar Péter, az LMBTQ-emberek és az ukránok pocskondiázása. A Tisza elnöke sem dőlhet azért hátra: fel kell vennie a kesztyűt és kormányzóképességet is kell mutatnia.