szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az uniós alkotmány ratifikálásához szabott határidő meghosszabbítását javasolta vasárnap Jirí Paroubek cseh miniszterelnök.

Paroubek, aki rendíthetetlen híve a franciák és a hollandok által népszavazáson elutasított európai uniós alapokmánynak, kijelentette, hogy ezt a felvetést viszi magával Brüsszelbe a csütörtökön és pénteken sorra kerülő uniós csúcsértekezletre.

"Az első dolog, amelyet Brüsszelben előterjesztünk, hogy folytatódjék a ratifikációs folyamat, a második pedig, hogy hosszabbítsuk meg az ehhez rendelkezésre álló időt" - jelentette ki a TV Nova kereskedelmi televíziónak. A szociáldemokrata kormányfő egyúttal élesen bírálta az uniós országok politikai elitjét, amiért képtelenek meggyőzni szavazóikat az alkotmány szükségességéről.

Paroubekkel szemben a cseh jobboldali ellenzék teljes pazarlásnak tart a ratifikációra irányuló minden további erőfeszítést. Tervek szerint a Cseh Köztársaság szavazópolgárai 2006 júniusában döntenének a ratifikálásról, de egyelőre még nem tűzték ki a referendum napját, és még törvényt is kell alkotni ahhoz, hogy a népszavazást megtarthassák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Elutasított uniós alkotmány

A franciák egyértelműen elutasították az Európai Unió alkotmányos szerződését a vasárnapi választáson - vélik a közvélemény-kutatók. A francia védelmi miniszter szerint a szavazás eredménye vereség Franciaország és Európa számára. Gazdasági szakértők az euró gyengülését jósolják.

MTI Világ

Pofon az EU-alkotmánynak

A hollandok pofont adtak az EU-alkotmánynak: ezzel a címmel tudósít a hollandiai népszavazás eredményéről, az elutasítók győzelméről csütörtöki számában a Le Soir című belga napilap.

Világ

Portugália is szavaz az uniós alkotmányról

Portugália kitart amellett, hogy népszavazást rendezzen az Európai Unió alkotmányos szerződéséről, annak ellenére, hogy Nagy-Britannia hétfőn hivatalosan bejelentette saját népszavazása elhalasztását - közölte a portugál külügyminiszter.

MTI Itthon

Martonyi: kirekesztő nézetek miatt szavazták le az EU-alkotmányt

Az európai alkotmányt elutasító francia és holland népszavazáson ugyanaz a kirekesztő nézetrendszer jelent meg, mint a kettős állampolgárságról szóló tavaly decemberi magyarországi referendumon - jelentette ki Martonyi János szombaton Budapesten, a Fidesz-kongresszushoz kapcsolódó politikai fórumon.

eurohirek.hu Világ

Nem lesz brit népszavazás az uniós alkotmányról

A BBC értesülése szerint Jack Straw brit külügyminiszter hétfőn a parlamentben bejelenti, hogy a szigetország kormánya felülvizsgálja és egyelőre "jegeli" az EU-alkotmány-referendummal kapcsolatos terveit. A brit kormány közben megerősítette, hogy egyelőre nem írja ki a népszavazást az alkotmányról.

MTI Világ

Elkezdődött a holland voks az EU-alkotmányról

Népszavazás kezdődött szerda reggel fél nyolckor Hollandiában az Európai Unió alkotmányos szerződéséről, a voksok tétje a huszonöt országra bővült EU működésének gördülékenysége.