Tetszett a cikk?

Jóváhagyták az Európai Unió tagországainak külügyminiszterei hétfőn az EU és Törökország vámunióját a tíz új tagállamra, köztük Magyarországra kiterjesztő jegyzőkönyvet.

A csatlakozási tárgyalások október 3-án kezdődnek. A jegyzőkönyvet még Törökországnak is alá kell írnia, és nem csupán technikai műveletről van szó, mert a dokumentummal Ankara lényegében független EU-tagállamként ismeri el az általa részben megszállt Ciprust, amelyet mindeddig nem fogadott el önálló országként. A török vezetés még tavaly, a csatlakozási tárgyalások kilátásba helyezésekor jelezte, hogy időben aláírja a megállapodást a tárgyalásokhoz.

Az unió egyúttal a tavaly decemberi bővítési tervek megerősítésével fontos jelzést adott hétfőn arra is, hogy nem torpan meg a bővítési folyamattal, jóllehet annak sokak szerint túlzott gyorsasága volt az egyik tényező, amely az EU alkotmányos szerződésének – illetve annak hátterében az uniós aktuálpolitikának – az elutasításához vezetett két alapító tagországban, Hollandiában és Franciaországban. A politikai EU-vezetés már korábban jelezte: a lakossági aggodalmak ellenére folytatja közös terveinek, köztük a bővítésnek a végrehajtását.

A további bővítés lesz a témája a tagországok állam- és kormányfői találkozójának csütörtökön és pénteken Brüsszelben. Ott uniós források szerint szintén a folyamat továbbvitelére tesznek majd ígéretet az uniós vezetők. Az elmúlt napokban mindazonáltal több jel mutatott arra, hogy a népszavazási eredmények óvatosságra intik az EU-t a bővítés terén: továbbra sincs döntés a Horvátországgal folytatandó csatlakozási tárgyalások márciusban elhalasztott kezdéséről, és szaporodnak azok az uniós jelzések is, amelyek Bulgáriát és Romániát sürgetik a még hátralévő uniós joganyag átvételére.

Emellett intő jel az is, hogy diplomáciai források szerint a luxemburgi EU-elnökség átdolgozásra visszavette a csúcs nyilatkozattervezetéből a bővítéssel foglalkozó részt, miközben a miniszterek már elemzik a tervezet szövegét.

A brüsszeli csúcs további témája lesz a népszavazások utáni helyzet és a 2007-2013 közötti uniós költségvetés. Előbbivel kapcsolatban a kormányfőknek arról kell határozniuk, mely együttműködési területeken fékezik, melyiken gyorsítják a további lépéseket, illetve főként hogyan ismertetik meg a jövőben jobban az uniós terveket a lakossággal.

A költségvetésről vasárnap különtalálkozót tartottak az uniós miniszterek. Bár az ülésen csupán csekély elmozdulás mutatkozott a sok helyen ütköző álláspontokban, a küldöttségek nagy része jelezte kompromisszumkészségét és politikai szándékát a megegyezésre. Mint Baráth Etele, az uniós ügyekért felelős tárca nélküli miniszter az ülést követően elmondta, nem volt szükség arra, hogy Magyarország változtasson prioritásain és álláspontján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

eurohirek.hu Világ

EU-költségvetés: nem közelednek az álláspontok

Vasárnap este megkezdték a csúcsértekezlet előtti utolsó egyeztetésüket az EU-tagországok külügyminiszterei. A diplomaták elsősorban az EU 2007 és 2013 közötti keretköltségvetéséről tárgyalnak a soros elnöki tisztet betöltő Luxemburg fővárosában.

MTI Világ

Amnesztia a török felsőoktatásban

Hatályba lépett Törökországban az a törvény, amely lehetővé teszi különféle fegyelmi vétségek, közte az iszlám fejkendő iskolai viselése miatt kicsapott több százezer diák visszatérését az ország egyetemeire.

MTI Világ

Az új francia kormány szigorítaná a bevándorlási politikát

Dominique de Villepin francia kormányfő a bevándorlást ellenőrző minisztériumközi bizottság felállítását jelentette be; a lépés célja az illegálisan Franciaországban tartózkodó külföldiek elleni hatékonyabb fellépés és a hazai gazdaság számára hasznos képzett bevándorlók kiválogatása lesz.

MTI Világ

Törökországban tilos az örmény népirtásról beszélni

Három török egyetem szerdán bejelentette, hogy elhalasztja azt a tudományos konferenciát, amelyet az oszmán birodalombeli örmények múlt századbeli tömeges lemészárlásának szenteltek volna, teret adva a népirtást tagadó hivatalos ankarai politikát bíráló felszólalásoknak is, miután az igazságügyi miniszter "árulással" vádolta meg a szervezőket.

MTI Gazdaság

Robog a török gazdaság

A török gazdaság tavaly 8,9 százalékkal bővült, a gazdasági miniszter szerint ez 40 éve a leggyorsabb ütem. 2003-ban a hazai össztermék 5,8 százalékkal emelkedett.

eurohirek.hu Világ

Egoizmusba fulladhatnak a közös EU-célok

Két, kudarcot hozó népszavazást követően az Európai Uniónak nagy szüksége volna arra, hogy mielőbb sikerüljön tető alá hozni a 2007-2013-as időszak költségvetését, ám a tagországok igencsak megosztottak ebben a kérdéskörben is.

MTI Világ

EU: válságtanácskozást tartott Schröder és Chirac

Gerhard Schröder német kancellár és Jacques Chirac francia köztársasági elnök az európai alkotmány ratifikálásának a folytatását szorgalmazza - közölte szombaton este Béla Anda német szóvivő, miután a két államférfi több mint két órán át tárgyalt fehér asztal mellett a berlini kancellári hivatalban.

MTI Világ

Veszélybe kerülhet Románia és Bulgária felvétele

Az EU-alkotmányról rendezett francia és holland népszavazás kudarca utáni új helyzetben Románia és Bulgária EU-felvétele is kérdésessé válhat - írta pénteken közölt elemzésében a The Economist, amely szerint a francia belpolitikai fejlemények az egységes piac sérülésének kockázatát is felvetik.

hvg.hu Világ

EU: itt a vége?

A francia és holland EU-népszavazás után mélypontra zuhant az euró árfolyama, a megcsappant üzleti bizalom miatt eshet az új befektetések értéke, és bizonytalanná vált az unió 2007-2013-as költségvetésének sorsa is. Egyesek szerint széteshet az eurózóna, más vélemények szerint viszont a "nemek" a tagországok hasznára is válhatnak.

Világ

Törökország lemondhat az EU-tagságról?

Törökországnak le kell mondania a teljes jogú EU-tagság álmáról – vélekednek elemzők azután, hogy valószínűvé vált: ősszel a konzervatív uniópártok vehetik át a kormány gyeplőjét Németországban.

MTI/hvg.hu Világ

EU: súlyos válság vagy megújulás?

Az európai integráció súlyos válságáról cikkeztek pénteken egyes nyugat-európai lapok, az európai alkotmányt elutasító francia és holland népszavazást kommentálva, mások pedig éppen ellenkezőleg, Európa megújulásának esélyét vélik felfedezni e fejleményekben.