szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

George Bush amerikai elnök pénteken fogadja Ibrahím al-Dzsaafari iraki miniszterelnököt, és - a fehér házi szóvivő szerint "megvitatják a politikai és a biztonsági fronton tapasztalható haladást".

Emellett - mint Scott McClellan közölte - alkalmuk lesz áttekinteni az "eljövendő kihívásokat".

Al-Dzsaafari előzőleg az amerikai elnök főtanácsadóival tárgyalt. Megfigyelők szerint az iraki kormányfő olyan időpontban folytat megbeszéléseket Washingtonban, amikor egyre nő az elnökre nehezedő nyomás, hogy hozzon haza amerikai katonákat egy olyan háborúból, amelyben már elesett 1700 amerikai. Értesülések szerint George Bush kedden Washingtonon kívülre utazik - az utazás célját nem adták meg -, hogy jelentős beszédet mondjon Irakról.

Al-Dzsaafari Brüsszelből érkezett az amerikai fővárosba. Belgiumban a nemzetközi közösségtől széles körű és kézzelfogható támogatást kapott a biztonsági erők átalakításához szükséges segítségre vonatkozólag a kérlelhetetlen terrortámadások közepette.

Az AP-Ipsos közvélemény-kutatása szerint a múlt hónapban az amerikai felnőtt lakosság 41 százaléka támogatta az elnök tevékenységét az iraki háború ügyében - ez eddig a legalacsonyabb arány volt. A Gallup közvélemény-kutató intézet a múlt héten arra az eredményre jutott, hogy 10 amerikai közül hat szeretné, ha az Egyesült Államok kivonna katonákat Irakból, vagy hazahozná az összes katonáját a közép-ázsiai országból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Irak: megvan az amerikai kivonulás időpontja?

Az amerikai erők valószínűleg 2006 márciusa előtt, a decemberre tervezett iraki parlamenti választások, illetve az új kormány megalakulása után kezdenek el kivonulni Irakból - közölte egy amerikai tábornok.

Hét nap

IRAKI TÚSZSZABADULÁS

Egyelőre tisztázatlan körülmények között a múlt szombaton kiszabadult 157 napos iraki fogságából Florence Aubenas, a...

MTI Világ

Blair tudhatta, hogy nincs vészforgatókönyv Irakra

A brit kormányfőt az iraki háború előtt nyolc hónappal figyelmeztették saját munkatársai, hogy az Egyesült Államoknak nincs kidolgozott terve az invázió utáni időkre, és a megszállás hosszú és drága nemzetépítési vállalkozásnak bizonyulhat - írta vasárnap The Washington Post.