szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Üdvözölte pénteken Tony Blair brit kormányfő előző napi, az Európai Unió reformját támogató brüsszeli kijelentéseit Dominique de Villepin francia miniszterelnök, hozzátéve, hogy tetteket vár Londontól.

Tony Blair. Torokhangon
© AP
"Örülök, hogy e szavakat hallottam Tony Blair szájából. Örülök, hogy látom, az Európai Unió soros elnökeként előrelépést akar. De biztos akarok lenni abban, hogy ugyanarról beszéltünk. Nem ítélkezem előre, a tettek döntenek majd" - mondta Villepin a France-Inter közszolgálati rádióban.

A francia miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy az EU tagállamai nem tudtak megegyezni a költségvetésben az észszerű javaslatok ellenére, amelyek Franciaország számára 1,5 milliárd eurós éves hozzájárulást jelentettek volna.

"Mindenkinek meg kell tennie a maga erőfeszítését. Csak üdvözölni tudom, hogy Nagy-Britannia is megérti ezt a helyzetet és feloldja költségvetését. De várom, hogy a szavakat tettek kövessék. Szükségünk van a költségvetési megállapodásra, hogy túllépjük e nehéz feladaton" - szögezte le Dominique de Villepin.

Aleksander Kwasniewski lengyel elnök közölte: kész segítséget nyújtani Tony Blair brit kormányfőnek az Európai Unió megreformálásához. A lengyel államfő Tony Blairnek, az EU következő soroselnöki tisztét betöltő Nagy-Britannia kormányfőjének csütörtökön az Európai Parlamentben elmondott, széleskörű reformokat szorgalmazó beszédére reagált.

"Tony Blair azt mondja, hogy megkísérli a változások megkezdését a következő félévben". Szívemből kívánom ezt neki. Lengyelország támogatni fogja" - jelentette ki Aleksander Kwasniewski a lengyel közszolgálati rádiónak nyilatkozva.

Kwasniewski ugyanakkor "európai szolidaritást" sürgetett az alapok elosztásában, amelynek Lengyelország, az új tagállamok legnagyobbika, az elsődleges kedvezményezettje. "Nem hagyhatjuk a franciákat a britekkel vitatkozni, és közben hagyni, hogy elfeledkezzenek az új tagok problémáiról" - szögezte le a lengyel elnök.

"Az új tagok a régiekhez képest késésben vannak. Nem lesz elegendő a csúcstechnológiák beszerzése, autópályákat kell építeni, meg kell védeni a környezetünket és korszerűsíteni kell a mezőgazdaságunkat" - tette hozzá Aleksander Kwasniewski. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Megnyirbált költségvetési javaslatot terjesztett be az EU-elnökség

Újabb kompromisszumos javaslatot terjesztett elő az Európai Unió soros, luxemburgi elnöksége az EU 2007-2013 közötti költségvetéséről a tagországoknak, a kiadások eszerint 156 milliárd euróval alatta maradnának az Európai Bizottság által eredetileg elképzelt összegnek.

MTI Világ

Nincs elfogadott EU-költségvetés

Miután a luxemburgi soros EU-elnökség végleges kompromisszumos javaslatát öt tagország (Nagy-Britannia, Hollandia, Svédország, Spanyolország és Finnország) megvétózta, Olaszország és Dánia pedig tartózkodott, a tagországok vezetői - köztük Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök - szombat hajnalra befejeződött kétnapos ülésükön sokórás egyeztetés nyomán sem tudtak megállapodásra jutni a 2007-2013 közötti keretköltségvetésről.

MTI Gazdaság

Nincs egyetértés az EU költségvetéséről

Továbbra sincs megállapodás az Európai Unió tagországai között az EU 2007-2013 közötti keretköltségvetéséről, mert a tagállamok álláspontja még mindig jelentősen eltér - állapította meg Veres János pénzügyminiszter szombaton Luxembourgban az uniós pénzügyminiszterek informális találkozóját követően.

MTI Világ

Villepin miatt bírálja Chiracot a Wall Street Journal

"Pepecselünk, miközben Párizs ég" - ezzel a címmel kommentálja szerdai vezércikkében a The Wall Street Journal című amerikai konzervatív lap európai kiadása (WSJE) Jacques Chirac francia elnök előző napi bejelentését a hozzá közel álló, arisztokrata származású Dominique de Villepin az ország miniszterelnökévé történő kinevezéséről.

eurohirek.hu Világ

EU-költségvetés: nem közelednek az álláspontok

Vasárnap este megkezdték a csúcsértekezlet előtti utolsó egyeztetésüket az EU-tagországok külügyminiszterei. A diplomaták elsősorban az EU 2007 és 2013 közötti keretköltségvetéséről tárgyalnak a soros elnöki tisztet betöltő Luxemburg fővárosában.