szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) döntése szerint a 2012-ben sorra kerülő XXX. nyári játékokat London rendezheti meg. A döntést kitörő örömmel fogadták a brit főváros támogatói. Az esemény házigazdájának szerepére eredetileg 9 város pályázott, de csak öt jutott be az esélyesek közé.

Örömünnep Londonban
© AP
Több tízezres tömeg fogadta üdvrivalgással szerdán a londoni Trafalgar-téren a hírt, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szingapúri szavazása alapján London rendezheti a 2012-es nyári olimpiai játékokat. A voksolás eredménye komoly politikai győzelem Tony Blair kormányfőnek, aki sztársportolók társaságában, személyesen kampányolt a szingapúri NOB-ülésen a szavazás előtt. Az eredmény még a londoni kampánystábot is meglepte, hiszen végig Párizst tartotta mindenki esélyesebbnek még Nagy-Britanniában is.

Nem tett jót a londoni kampánynak, hogy menet közben eltávolították posztjáról a stáb vezetőjét, Barbara Cassani amerikai üzletasszonyt, és helyébe addigi helyettesét, Lord Sebastian Coe olimpiai bajnok futót állították. Rossz nyelvek szerint a döntést az indokolta, hogy a brit kormány attól tartott: Cassani amerikai állampolgársága az iraki háború népszerűtlensége miatt esetleg hátrány lehet a végső elbírálásnál.

Olimpia a várostörténelemre építve

Az olimpia rendezési terveit és előzetes költségvetését mindenesetre még Cassani irányításával dolgozták ki. Ezek alapján a játékok a brit főváros kiemelkedő sport- és várostörténelmi helyszínei köré összpontosulnak. A labdarúgás fő helyszíne az addigra teljesen újjáépített Wembley Stadion lesz, a tenisztornát Wimbledonban tartják, a triatlonnak a világhírű Hyde Park ad otthont. Más brit nagyvárosok szintén részesülnének egyes rendezvényekből. Így a labdarúgótorna korai szakaszának egyes mérkőzéseit Cardiffban, Belfastban,  Manchesterben, Newcastle-ban és Birminghamben rendeznék.

Londoni látványtervek (galéria)
© AP
London felépít mindazonáltal egy vadonatúj olimpiai központot, 80 ezer fős olimpiai stadionnal, vízisport-, kerékpár- és atlétikai központtal. Ennek helyszínéül a kelet-londoni Stratford kerület egyik lepusztult környékét jelölték ki, ahol jelenleg a legjelentősebb sportlétesítmény egy régóta elhagyott és romokban heverő agárversenypálya.

A várható költségekre a kormány 2,375 milliárd fontos finanszírozási csomagról állapodott meg még tavaly a londoni főpolgármesterrel. Ebből 875 millió fontot a nagy-londoni tanács fedez; ennek érdekében - bizonyos jövedelmi határok felett - 20 fonttal emelkedne a városi tanácsnak minden londoni lakos által fizetett helyi adó éves összege, ha ezt végül elfogadják.

A legnagyobb hozzájárulás azonban az országos lottójátékból várható. A már létező lottóból és a tervezett, új olimpiai lottójátékból a kormány, korábbi közlése szerint, összesen 1,5 milliárd font bevételt vár erre a célra.

A vesztesek reakciói (Oldaltörés)
A moszkvai szervezők annak ellenére nem csalódottak, hogy már a szavazás első körében kiestek a 2012-es nyári olimpia megrendezéséért folytatott harcból. "Úgy érezzük, Moszkvának még fejlődnie kell és szükség lenne új sportlétesítményekre is, de ezek szerepelnek a város jövőbeni terveiben. Ma ugyan vesztettünk, azonban ez nem jelenti azt, hogy legközelebb is így lesz. Újra pályázni fogunk" - mondta Leonyid Mirosnyicsenko, az orosz szervezőbizottság főtitkára.

A döntős mezőny
London legnagyobb vetélytársa a francia főváros, Párizs volt, de az esélyesek közé jutott még New York, Madrid és Moszkva is. Hogy miben tértek el egymástól az esélyes városok pályázatai? Olvassa el itt!






A brit főváros nevezetes-
ségeivel is népszerűsítet-
ték a pályázatot
© london2012.org
Jurij Luzskov, Moszkva polgármestere azt emelte ki, hogy mindent megtettek a sikerért, s a mostani minden idők egyik legszorosabb versenye, ezért nincs miért szégyenkezniük.

Az örömteli "Viva Espana" kiáltásokat követően a csalódottság lett úrrá a madridi Plaza Mayoron összegyűlt tömegen is, miután kiderült, hogy a spanyol főváros a szingapúri szavazás harmadik fordulójában kiesett a 2012-es nyári olimpia megrendezéséért zajló versengésből.

A NOB-tagok kedvezőtlen döntésére egy nagy, közös "no" volt a válasz, majd néhány helyről füttyszó is felhangzott, s volt aki elsírta magát. "Nagyon szomorú vagyok" - fakadt ki az AFP tudósítójának egy Pablo nevű egyetemista.

Noha csalódottan vették tudomásul a New York-iak, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szingapúri kongresszusán a tagok nem az ő városuknak ítélték oda a 2012-es nyári játékok rendezési jogát, azért nagy meglepetés senkit sem ért. Leginkább a kandidálás előkészítésében részt vevő önkéntesek tűntek szomorúnak a pályázati bizottság által, a Rockefeller Centerben rendezett összejövetelen. Általános vélekedés szerint azonban korántsem volt váratlan a metropolisz korai búcsúja - a második szavazati fordulóban esett ki a versenyből -, a tervezett Olimpiai Stadion körüli huzavona miatt ugyanis nem is lehetett bízni a sikerben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Világ

Búcsúzik a futballtól a müncheni Olimpiai Stadion

Szombaton a Bayern-Nürnberg bajnoki mérkőzéssel búcsúzik a labdarúgástól a híres müncheni Olimpiai Stadion, amelyben az 1972-es ötkarikás játékok óta 1120 futballmeccset bonyolítottak le.

2004: az év krónikája

Olimpia Athénban

Látványos finissel dolgozta le Athén az építési és szervezési késéseket, és általános elismerést kiváltva, sikeresen rendezte meg a 28. nyári olimpiát augusztus 13. és 29. között. A költségek azonban igencsak elszaladtak, ez volt a legdrágább a modern kori olimpiai játékok történetében. Hivatalos adatok szerint a rendezés csaknem 9 milliárd euróba került - az összegben nem szerepel az athéni közlekedési infrastruktúra fejlesztése, így a várost övező körgyűrű, az új metró- és villamosvonal kiépítése, valamint a repülőtér bővítése -, ebből egymilliárdot fordítottak a korábbi játékokhoz képest rendkívül megszigorított biztonsági intézkedésekre. A 38 helyszínen 201 ország képviseletében 10,5 ezer sportoló versengett 28 sportágban, összesen 301 aranyéremért. A versenyekről 21,5 ezer újságíró tudósított, közvetítéseiket a 16 versenynap alatt háromszáznál több csatorna összesen 35 ezer órában sugározta világszerte 3,9 milliárd ember számára, ami nézettségi rekord. A leglelkesebb közönség Japánban volt - valószínűleg azért, mert a szigetország sportolói, eddigi legjobb eredményüket elérve, 16 aranyéremmel az ötödik helyen végeztek az országok nem hivatalos rangsorában. Az abszolút győztes ezúttal is az Egyesült Államok lett 35 arannyal, a második helyen a következő, 2008-as nyári játékoknak Peking révén otthont adó - és az olimpiákon csak 1984 óta részt vevő -, az utóbbi években sportnagyhatalommá nőtt Kína végzett 32 aranyéremmel. A dobogó legmagasabb fokára a legtöbbször - hat alkalommal - Michael Phelps amerikai úszó állhatott, aki még két bronzérmet is begyűjtött.

MTI Világ

Peking 2008: olimpia kínai sajátosságokkal

Magas színvonalú olimpia, kínai sajátosságokkal - így fogalmazta meg a célkitűzést Liu Csi, a 2008-as pekingi ötkarikás játékok szervezőbizottságának (BOCOG) elnöke a testület idei első ülésén.

MTI/hvg.hu Világ

Elszámoltak az athéni olimpia szervezői

A tavalyi athéni játékok 7,6 millió eurós nyereséggel zárult – jelentette be a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), miután az esemény szervezőbizottsága (ATHOC) véglegesen lezárta a pénzügyi elszámolást.