Tetszett a cikk?

Legkevesebb hatvannyolc bányász meghalt egy északkelet-kínai szénbányában bekövetkezett sújtólégrobbanásban, hetvenkilenc társukat eltűntként tartják számon - jelentette hétfőn az Új Kína hivatalos hírügynökség.

A szerencsétlenség Hejlungcsiang (Heilongjiang) tartományban, a tartományi székhelytől, Harbintól (Harbin) 300 kilométerre keletre fekvő Csitajho (Qitajhe) település Tungfeng

(Dongfeng) szénbányájában történt vasárnap este. A fejtésen a sújtólégrobbanás időpontjában 221 bányász dolgozott, hétfő reggelig 74 bányászt sikerült kimenteni. A Tungfeng (Dongfeng) szénbánya a Lungmej (Longmei) állami konszern tulajdonában van.

Az Új Kína beszámolója szerint a mentés hétfő délelőtt is folytatódott, miközben a cég vezetése megpróbálta kideríteni, pontosan hányan maradtak még mindig a föld mélyén. A detonáció megbénította a bánya szellőzőrendszerét is, de hétfőn sikerült helyreállítani működését. A sújtólégrobbanás körülményeit egyelőre vizsgálják.

A bányaszerencsétlenséget követően Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök és Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnök szigorúbb munkavédelmi előírásokat sürgetett. Felszólították az illetékes hatóságokat, hogy mérsékeljék "a biztonsági előírások áthágásából eredő, óriási áldozatokat követelő és hatalmas károkat okozó, súlyos balesetek előfordulási lehetőségét" - írta hétfői számában a China Daily című napilap. Az állami vezetők egyben szigorúbb ellenőrzéseket és büntetéseket szorgalmaztak.

Az újság értesülése szerint az államtanács - a pekingi kormány – a következő hónapok legfontosabb feladatának tette meg a szénbányák, a vegyi üzemek és petárdagyárak alapos biztonsági ellenőrzését.

Hejlungcsiang tartományban rövid idő alatt ez volt a második katasztrófa. A tízmillió lakosú Harbinban öt napon át szünetelt a vízellátás, miután a városon átfolyó Szungari (Songhua) folyóba mintegy 100 tonnányi benzol, nitrobenzol és egyéb mérgező anyag került azután, hogy november 13-án robbanás történt egy vegyi gyárban Csilin (Jilin) tartományban.

Kínában hivatalos adatok szerint évente hatezren halnak meg bányaszerencsétlenségekben, de független becslések szerint ez a szám a húszezret is elérheti.

A balesetek és szerencsétlenségek több mint 650 milliárd jüannak (80,5 milliárd dollár) megfelelő, a hazai össztermék 6 százalékát kitevő veszteséget okoznak évente a kínai gazdaságnak - írta az Új Kína hírügynökség a közbiztonsági minisztérium egyik magas rangú illetékesére, Vang Csi-kunra (Wang Jikun) hivatkozva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!