szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nyíltan az amerikai védelmi minisztériumot tette felelőssé az iraki háború utáni tervezés hiányosságaiért Colin Powell volt amerikai külügyminiszter, aki a BBC-nek adott, Londonban vasárnap este sugárzott interjúban képmutatással vádolta a CIA-repülőgépek ügyében felháborodó európai országokat.

Powell a BBC tévé veterán interjúkészítőjének, Sir David Frostnak Washingtonban azt mondta: az amerikai külügyminisztérium tisztségviselőinek irányításával készült egy átfogó tanulmány, "Irak jövője" címmel. A jelentős terjedelmű tanulmány, amelynek elkészítésében több amerikai kormányhivatal részt vett, összefoglalta azokat a problémákat, amelyekre Bagdad eleste után számítani kellett.

Powell szerint ez az összeállítás "nagyon hasznos" volt, de "bizonyos okok miatt, amelyeket sok-sok könyvben fognak még elemezni ... a védelmi minisztérium úgy döntött, hogy nem használja" a tanulmányt.

A volt külügyminiszter egyértelmű szavakkal fedte fel a tárca és a Pentagon közötti súlyos nézeteltéréseket. Elmondta: Donald Rumsfeld védelmi miniszter, sőt Dick Cheney alelnök is számos alkalommal terjesztett olyan döntéseket az elnök elé, amelyekről a külügyminisztérium nem is tudott.

Powell elmondta azt is, hogy Rumsfelddel több ízben folytatott "komoly eszmecserét ... nem a kellemes fajtából valókat" arról, hogy kiknek a szakértelmét használják fel a tervezésben. Hozzátette: ő, Rumsfeld és Cheney alkalmanként "erősen különböző nézeteket" vallottak egyes kérdésekben.

Colin Powell kijelentette: "mélységes csalódással" töltötte el őt az munka, amelyet az amerikai hírszerzés végzett az iraki tömegpusztító fegyverek ügyében, de a legjobban az kavarta fel, hogy a hírszerzésen belül többeknek kételyeik voltak az adatok forrásaival kapcsolatban, ezek a kételyek azonban "soha nem jutottak el hozzánk".

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) fogolyszállító repülőgépeinek európai leszállásaival kapcsolatos diplomáciai viharról Powell ugyanakkor azt mondta: "európai barátaink zömének" nem okozhatott ekkora sokkot az a tény, hogy "ilyen dolgok megestek", mert az Egyesült Államok évek óta alkalmazza ezeket az eljárásokat a terrortevékenységgel gyanúsítottakkal szemben, és ez a tény "nem újdonság, nem ismeretlen európai barátaim számára".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Powell vagy McCain lehet Cheney utódja

Egyre erősödik az a mozgalom a Republikánus Párton belül, amely szeretné, ha Bush elnök nem Dick Cheney alelnökkel indulna ismét az elnökválasztáson.

Világ

Powell utódja radikálisabb amerikai külpolitikát hozhat

Még radikálisabb amerikai külpolitikát jósolnak az európai lapok azután, hogy Colin Powellt Condoleezza Rice nemzetbiztonsági tanácsadó váltja a külügyminiszteri poszton. A demokraták véleményét idéző értékelések szerint Washington külpolitikája még inkább "egyirányú utca" lesz.