szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Közel-Kelet atomfegyvermentes övezetté tételét javasolta hétfőn Londonban a szaúdi külügyminiszter, aki - az izraeli atomütőerő kiépítésének engedélyezése miatt - közvetve a nyugatot tette felelőssé az Iránnal kialakult atomvitáért.

Szaúd el-Fejszál - aki éppen aznap érkezett a brit fővárosba, amikor ott az ENSZ Biztonsági Tanácsa állandó tagországainak és Németországnak a képviselői kezdtek egyeztetést az iráni atomprogram felújításának lehetséges diplomáciai következményeiről - a BBC tévének azt mondta: Rijád azért támogatja a Közel-Kelet atommentessé tételét, mert a nukleáris fegyverek felhalmozásából "semmi jó nem származhat".

Nem biztonság, fenyegetés

Arra a kérdésre, hogy ha Irán szert tesz atomfegyverre, Szaúd-Arábia csatlakozna-e a nukleáris fegyverkezési versenyhez, a miniszter azt mondta: "egyáltalán nem", mivel a szaúdi kormány "nem hisz" ebben az eszközben.

Az atomfegyver nem biztonságot ad, hanem fenyegetést jelent - tette hozzá. Szaúd el-Fejszál szerint az egész térség "most annak a káros hatásait szenvedi", hogy Izraelnek lehetővé tették nukleáris ütőereje kiépítését, és ezért most más országok is erre törekszenek.

Akár a szaúdiakat is eltalálhatja

A szaúdi külügyminiszter szerint a rijádi vezetés ugyanakkor reméli, hogy Irán "ellenáll ennek a kísértésnek ... mert hiszen hol is tudná bevetni ezt a fegyvert". Ha Izraelre mér csapást, akkor a palesztinokat is megöli, ha azonban elvéti a célzást, akkor Szaúd-Arábiát vagy Jordániát találhatja el - mondta a politikus.

A hétfői londoni találkozón, amelyen a brit kormány meghívására az Egyesült Államok, Kína, Franciaország, Oroszország és Németország - a Biztonsági Tanács, illetve az Iránnal tárgyaló EU-trojka - képviselői vesznek részt, előzetes kommentárok szerint arra fogják kérni az ügyben illetékes Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget (NAÜ), hogy utalja az általa korábban lepecsételt iráni urániumdúsító berendezések újbóli megnyitásának ügyét a BT elé.

Jack Straw brit külügyminiszter egy múlt heti nyilatkozatában azt mondta: "erősen yanítható", hogy Irán célja atomfegyver beszerzése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Irán: a szankciók felhajthatják az olajárakat

Bármely szankció, amelyet Irán ellen alkalmaznak vitatott nukleáris programja miatt, felhajthatja az olajárakat - jelentette ki az iráni gazdasági miniszter vasárnap, az állami rádióban.

MTI Gazdaság

Az E.ON Irántól akar földgázt venni

Németország vezető közüzemi szolgáltatója, a MOL Rt. gáz üzletágát megvásárló E.ON Irántól szeretne földgázt vásárolni, az iráni atomprogram felújítása körül kialakult viták ellenére - írta a Handelsblatt a társaság vezérigazgatóját idézve.

MTI Világ

Blair az ENSZ BT elé vinné az iráni atomprogram ügyét

Nemzetközi megállapodást szeretne tető alá hozni a brit kormányfő az iráni atomprogram ügyének az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) elé tárásáról, miután Teherán a nyugati bírálatokkal dacolva a héten felújította a nukleáris fűtőanyag előállításával kapcsolatos kutatásait.