szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Václav Havel volt cseh államfő éles támadást intézett utódja, Václav Klaus ellen egy volt csehországi náci internáló táborról folytatott vitában. Azzal vádolta meg, hogy állásfoglalásával megnyitotta az utat a cseh nacionalisták előtt, akik igyekeznek megszépíteni a csehek egy részének II. világháború alatti viselkedését.

„Ahhoz, ami most Lety körül történik, Václav Klaus nyitotta meg az utat, amikor kijelentette, hogy az ottani tábor nem volt koncentrációs tábor a szó valódi értelmében” - mondta Václav Havel.

A dél-csehországi Lety a II. világháború idején egyike volt azoknak az internáló táboroknak, amelyekben a nácik összegyűjtötték a csehországi romákat, hogy „átneveljék” őket. Akiket „átnevelésre alkalmatlannak” találtak, azokat az auschwitzi megsemmisítő táborba szállították. Az embertelen körülmények és a súlyos betegségek miatt már Letyben is több százan meghalt, ezért a csehországi romák II. világháborús emlékhelyévé vált. A történészek a tábor 326 roma áldozatáról tudnak, és közel ötszázan kerültek Auschwitzba innen.

A szocialista évtizedek alatt nemigen beszéltek erről, de az 1989-es rendszerváltás után több roma, illetve emberi jogi szervezet emlékhelyet szeretett volna kialakítani a tábor helyén, ahol most sertéshizlalda áll. Annak tulajdonosa túlzott kártérítést követel a telep megszüntetéséért vagy átköltöztetéséért. A heves és indulatos vita immár több mint tíz éve folyik. Tavaly az Európai Parlament is hivatalos emlékhely kialakítására szólította fel Csehországot.

Legújabban a nacionalista Nemzeti Párt (NS) kavarta fel az indulatokat, amikor a hétvégén „Az áldozatoknak” feliratú emlékkövet helyezett el a kilencvenes években a romák által felállított emlékhely közelében. A párt azt tervezi, hogy az emlékkő mellett emlékhelyet alakít ki, amelyből kitűnik, hogy Lety „csak munkatábor volt”, és hogy „nem a csehek, hanem a németek” szervezték meg. A cseh média által gyakran „újfasisztának” is nevezett párt akciója azonnal kiváltotta a roma szervezetek erélyes tiltakozását. Több politikus, köztük Václav Havel exállamfő is elítélte, nyílt provokációnak minősítette az esetet. A belügyminisztérium bejelentette, hogy vizsgálatot kezd az ügyben.

Havel nyilatkozatát – amelyben élesen bírálta Klaust –az államfő szóvivője útján határozottan visszautasította. Petr Hájek szerint Havel önkényesen kiragadta a szövegkörnyezetből, és „durván meghamisította” Klaus egyik tavalyi nyilatkozatát. A szóvivő elmondta, hogy Klaus tavalyi nyilatkozata alapvetően arról szólt, hogy pontosan ismerni kell a tábor történetét, amely nagyon bonyolult, s nem jó, ha a cseh belpolitikai vitába az Európai Parlament is belebonyolódik, mivel annak képviselői nem ismerik a tábor történetét, ezért nehezen tudnak objektívek lenni.

Jirí Paroubek miniszterelnök kijelentette az újjáéledt vita kapcsán: a kormány mérlegeli, hogy a roma emlékhely kényes problémáját az állami költségvetésből oldanák meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Vaclav Klaus a szudétanémetek kitelepítéséről

Megalapozatlan az az állítás, miszerint a szudétanémetek II. világháború utáni kitelepítése előre kidolgozott terv szerint zajlott volna le, amelynek célja egy etnikailag tiszta szláv állam létrehozása lett volna - állítja Václav Klaus, cseh államfő abban a cikkében, amelyet hétfőn közölt a Mladá Fronta Dnes című liberális prágai napilap.

MTI Világ

Václav Klaus: a miniszterelnöknek elment az esze

Éles és nyílt konfliktus alakult ki Csehországban Václav Klaus államfő és Jirí Paroubek miniszterelnök között annak kapcsán, hogy a kormányfő megbékélési gesztust kezdeményezett az antifasiszta szudétanémetek irányában.

MTI Világ

Havel támadja Klaus elnököt

Václav Havel, volt cseh államfő szerint a posztkommunista országok lakossága körében előbb vagy utóbb teret nyer az rendszerváltás után hatalomra jutott politikai elit leváltásának követelése.