szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Élesen elítélte Szíria politikáját szerdai kommentárjában a Die Welt című német konzervatív napilap.

Az újság szerint Bassár el-Aszad szíriai elnök diplomáciai botrányt okozott előző napi nyilatkozatával, amelyben dicsőítette a radikális iszlám Hezbollah "győzedelmes szembenállását", Damaszkusz további támogatását ígérve a szervezetnek, s Izraelt változatlanul a fő ellenségnek nevezte. A Die Welt értékelése szerint a szíriai elnök beszédével nagy kárt okozott a libanoni béke helyreállítását célzó erőfeszítéseknek.

Szíria, amely a nemzetközi nyomás hatására 2005 áprilisában kényszerült csapatainak Libanonból történő kivonására, már korábban "megszálló erőknek" nevezte a Libanonban állomásozó ENSZ-kontingenst, s elítélte annak tervezett megerősítését, amit a múlt hét végén elfogadott ENSZ BT-határozat irányzott elő.

Németország ennek ellenére arra törekedett, hogy megnyerje Damaszkusz támogatását a rendezéshez, s ebből a célból régóta törekszik kihasználni a szíriai rezsimmel fenntartott, a nyugati szövetségesek körében különlegesnek számító kapcsolatait. Ezt célozta volna Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter keddre tervezett szíriai látogatása, amelyet a berlini diplomácia vezetője közvetlenül az Ammánból Damaszkuszba tartó repülőgép indulása előtt, Bassár el-Aszad beszéde miatt lemondott.

A Die Welt - csakúgy mint a többi mértékadó német napilap - általánosságban helyeselte a külügyminiszter döntését, úgy értékelve: Szíria csakis akkor tudná helyreállítani a nemzetközi közösség elvesztett bizalmát, ha egyértelműen kötelezettséget vállalna a regionális érdek-, illetve nézetkülönbségek békés eszközökkel történő rendezésére. Aszad elnök beszéde azonban épp az ellenkezőjét bizonyította - írta a Die Welt, egyetértve ugyanakkor azzal a nézettel, hogy a szíriai államfő kirohanása belpolitikai, illetve arab regionális célokat szolgált és nem Németország ellen irányult.

Különösen veszélyesnek nevezte a konzervatív lap, hogy Aszad az arab országokat az Izraellel való szembenállás támogatására szólította fel. Annak a nézetnek adott hangot, hogy a szíriai elnök által megszólított államok többsége amúgy is a Hezbollah és más térségbeli radikális szervezet mögött áll. Mindez hatalmas bátorítást nyújt a Hezbollahnak ahhoz, hogy szembehelyezkedjen a békét célzó erőfeszítésekkel - írta a Die Welt, hangoztatva: Aszad elnök, illetve Szíria magatartása jelentős mértékben gyengíti a jelenlegi közel-keleti békeesélyeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Izrael: Szíriából csempész be fegyvereket a Hezbollah

Az izraeli légierő szétlőtt négy olyan teherautót kedd délután a libanoni Bekaa-völgyben, amely fegyvereket és lőszert szállított Szíriából a Hezbollahnak - közölte az izraeli hadsereg, de hozzátette: Szíriát továbbra sem tekinti célpontnak.

Gócpontok

Iráni és szíriai fegyverek a Hezbollahnál

A Hezbollah iráni és szíriai páncéltörő rakétákkal tudott súlyos veszteséget okozni az izraeli hadseregnek. Fegyvereiktől nem akarnak megválni, felrúgva a fegyverszüneti megállapodást.