Háromezer dollárt ér egy merénylet Irakban

Állítólag 3000 dollárt fizetnek az iraki felkelők minden egyes merényletért, amelyet amerikai vagy iraki katonák ellen követnek el - közölte a bagdadi amerikai parancsnokság.

  • MTI MTI
Háromezer dollárt ér egy merénylet Irakban

Kijelentésük forrása az al-Kaida terrorhálózat iraki szárnyának egyik pénztárosa, aki kedden Bagdad belvárosában akadt fenn egy amerikai-iraki katonai egység hálóján. A foglalkozására nézve bőrkereskedő férfi, akinek kiterjedt üzleti kapcsolatai vannak Irakon kívül Szíriában és Jordániában is, nyáron néhány hónap alatt összesen 100 millió dollárt kapott a felkelők támogatóitól terrorcselekmények pénzelésére Irakban.

A bőkezű pártfogók Olaszországból, Szíriából és Egyiptomból érkeztek, s illegálisan lépték át az iraki határt. A kereskedő "ügyfélköréhez" tartozott legalább negyven iraki szélsőséges, és az amerikai hadsereg gyanúja szerint havonta 50 ezer dolláros apanázst juttatott el az iraki al-Kaida ügynökeihez, miközben üzletemberként járta az országot.

A parancsnokság közleménye szerint az elfogott férfi volt a szamarrai al-Aszkari mauzóleum ellen tavaly februárban elkövetett támadás egyik finanszírozója, de robbanóanyagot és fegyvereket is szállított a szentély kupoláját leromboló terroristáknak. Az országot véres felekezetközi háborúba sodorta a többségében szunniták lakta városban végrehajtott robbantás a síita mauzóleum ellen.

A letartóztatott pénztárosról további információkat, azok bizalmas jellegére hivatkozva, nem hoztak nyilvánosságra.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.