Egy EU-ból kitiltott légitársaság gépe zuhant le Kongóban

Sűrűn lakott negyedre zuhant egy kongói magáncég repülőgépe csütörtökön Kinshasában, a Kongói Demokratikus Köztársaság fővárosában: a fedélzeten tartózkodó 19 személy életét vesztette, de félő, hogy további halálos áldozatok is vannak.

  • MTI MTI
Egy EU-ból kitiltott légitársaság gépe zuhant le Kongóban

Az Antonov-26 típusú gép Kinshasa repülőteréről szállt fel, ám öt perccel később egy piac közelében sűrűn lakott negyedre zuhant, és kigyulladt. Hivatalos források szerint a gépen 19 személy utazott; ötfős személyzet és 14 utas. Az első hírek teherszállító gépként jelölték az Antonov-26-ost, amelyen 17 tagú orosz személyzet utazott.

Egy rendőrfelügyelő a baleset helyszínén közölte, hogy a gép szénné égett, a szerencsétlenséget a fedélzeten tartózkodók közül senki sem élte túl. Félő azonban, hogy a katasztrófa további halálos áldozatokat is követelt, szemtanúk szerint legalábbis a zuhanó gép tucatnyi házat letarolt, mielőtt felrobbant, a piac pedig zsúfolt volt a baleset pillanatában.

A szerencsétlenül járt szovjet gyártmányú gép az Africa One társaságé, amely szerepel az Európai Unióból biztonsági okokból kitiltott légitársaságok listáján.

A Nyugat-Európa méretű afrikai ország a légiközlekedés szempontjából a világ egyik legveszélyesebb helye. A félszáz magán-légitársaság gépparkja nagyrészt elöregedett szovjet gyártmányú repülőkből áll, amelyek karbantartása és alkatrészellátása is igen hiányos. 1996-ban legkevesebb 350 ember vesztette életét, miután egy Antonov-32 típusú gép Kinshasa központjában egy piacra zuhant. 2003-ban egy Iljusin-76 típusú gép zuhant le Kinshasa és Lubumbashi között, több mint kétszáz ember halálát okozva.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.