A BBC televízió fő, egyes csatornájának (BBC One) intendánsa lemondott egy botrány miatt, amely az uralkodóról készült dokumentumfilm körül robbant ki még a nyáron.
A BBC az ősszel készül bemutatni az ötrészes dokumentumfilm-sorozatot, amely II. Erzsébet királynő tavalyi egész évét kíséri végig, "Egy év a királynővel" címmel.
A műsor premierjéből botrány kerekedett; kiderült, hogy a társaság a nagyobb hatás kedvéért egy egyébként is "kényes" jelenetsor időbeli sorrendjét egyszerűen átszerkesztette.
Erzsébet királynő a képsoron teljes uralkodói díszviseletben ült Annie Leibovitz neves amerikai portréfotós kamerája előtt, és a művész illedelmesen megkérte: venné le gyémántokkal kirakott fejékét, mert az "egészen rendkívüli" díszruha úgy még jobban érvényesülne.
Az uralkodó a produkciós cég által bemutatott előzetes ajánlóban indulatosnak tűnő hangon, a fotós szavába vágva utasította ezt vissza, majd úgy tűnt, mintha a királynő egy folyosón, dúlva-fúlva, idő előtt távozott volna a fotózásról, odavetve a vele tartó udvarhölgynek, hogy nem hajlandó semmit sem változtatni viseletén.
Kiderült azonban, hogy ez félrevezető beállítás volt, mivel ez utóbbi jelenet nem a fotózás után, hanem előtte készült, s Erzsébet egy udvarhölgyet utasított rendre valamiért, és nem a Leibovitzcal történt nézeteltérésére utalt szavaival.
Mindezt a BBC is elismerte, és több mint 80 éves fennállása során először megkövette a brit uralkodót, aki meg nem erősített korabeli sajtóértesülések szerint a botrány miatt követelte a film levételét a műsortervből.
Az ügyben független vizsgálat indult, és az erről pénteken kiadott jelentés súlyos eljárási hibákat rótt fel a BBC-nek; Peter Fincham, a BBC One intendánsa pedig péntek délután benyújtotta lemondását.
A helyzetet súlyosbítja, hogy nem ez az egyetlen olyan botrány az utóbbi időben, amely megingatni látszik a BBC világszerte kikezdhetetlennek tartott etikai normáit és megbízhatóságát. A cég néhány hete például egy időre felfüggesztette tévé- és rádióállomásai összes betelefonálós vetélkedőműsorának sugárzását, miután kiderült: többször előfordult a kvízműsorok eredményeinek meghamisítása. Az egyes programok stábjának tagjai több alkalommal a vetélkedő részvevőjének adták ki magukat élő adásban, és "megnyerték" az adott feladványt.