Újabb szerzeteseket engednek szabadon

Újabb buddhista szerzetesek szabadon bocsátását jelentette be szombaton a mianmari katonai junta, amelynek biztonsági erői szeptember végén brutális erőszakkal léptek fel a kormányellenes tüntetőkkel, köztük több ezer szerzetessel szemben.

  • MTI MTI
Újabb szerzeteseket engednek szabadon

Hivatalos közlés szerint a hatóságok most 404 szerzetest helyeznek szabadlábra abból az 513-ból, akiket a szeptember végi békés tüntetések után vettek őrizetbe, amikor a hatóságok a főváros Rangun 18 kolostorában tartottak razziát.
 
A szombaton közzétett adatok nem vágnak egybe az ENSZ mianmari különmegbízottjának korábbi értesülésével. A Mianmarból (Burmából) visszatérő Ibrahim Gambari előző nap New Yorkban úgy nyilatkozott: a kormányzat azt közölte vele, hogy péntekig 2095, a tüntetések kapcsán őrizetbe vett embert bocsát majd szabadon, köztük 728 szerzetest.
 
A szerzetesek által vezetett burmai tüntetések brutális leverése során hivatalos adatok szerint tíz ember vesztette életét. Ranguni másként gondolkodók ezzel szemben kétszázra becsülik a halottak számát.
 
Közben New Yorkban az ENSZ Biztonsági Tanácsában állandó tagként helyet foglaló nyugati hatalmak a burmai kormányzat erőszakos fellépését elítélő nyilatkozattervezetet dolgoztak ki. Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország pénteken közétett tervezete szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsa elítélné "a mianmari kormányt a békés tüntetések erőszakos leveréséért, beleértve ebbe az erőszak vallási személyiségek és intézmények elleni alkalmazását is": A tervezetet megküldték a BT két másik állandó tagjának, Oroszországnak és Kínának.
 
Az ENSZ főtitkára, Ban Ki Mun pénteken ugyan "elfogadhatatlannak és tarthatatlannak" minősítette a burmai helyzetet, de Moszkva és Peking ellenállásán mindeddig meghiúsultak az Egyesült Államoknak azok a próbálkozásai, hogy rávegye a BT-t Burma elítélésére az országban kialakult emberi jogi helyzet miatt.