szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amikor Bajkonurban véget ér egy űrhajós csapat felkészítése, és már kijelölték, ki indul a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), és kik lesznek a dublőrök, az utolsó éjszaka és közvetlenül az indulás előtti órákban szigorúan követik a kialakult hagyományokat.

Az Interfax hírügynökségnek kedden egy bajkonuri forrás ezt azzal magyarázta, hogy az első űrhajósokat pilóták közül válogatták, akik között sokan babonásak, és a legelső űrrepülésektől kezdve kialakultak bizonyos tradíciók, amelyek néha változnak egy keveset, néha bővülnek, de a legtöbb változatlan formában tartja magát már évtizedek óta.

Ilyen hagyomány például, hogy moszkvai idő szerint 15 órakor az űrhajósok beültek a vetítőterembe, hogy megnézzék a Hárem a sivatagban (Bjeloje szolnce pusztinyi) című orosz kalandfilmet. A vígjáték – amelyet Vlagyimir Motil rendezett – hatalmas siker volt, bizonyára ezért vetítették le 1969-ben, a bemutató évében Bajkonurban is, ez a hagyomány ugyanis mintegy 30 éves. A kalandfilmet nem csupán az orosz űrpilóták nézik meg, hanem a külföldiek is, s a tolmácsok minden alkalommal előre felkészülnek erre a fordítási feladatra. A film megtekintése után következik egy kis vetélkedő, hogy ki tud több részletet felidézni a számos szállóige forrásává vált filmből.

Ugyancsak tradíció, hogy az első ízben a világűrbe induló űrhajóst – jelen esetben Seik Muzafar Sukor malajziai űrpilótát – megtréfálják valamivel a társai. Az indulás napja az űrutazással összefüggő különféle műveletek mellett teli van rituálékkal.

Az űrutasok autogramjukkal látják el annak a szobának az ajtaját, amelyben az éjszakát töltötték, s amikor az autóbuszhoz mennek, a Zemljanye - Földiek - nevű orosz együttes a Fű a ház körül című száma szól.

E hagyományokat, rítusokat a Jurij Gagarinról elnevezett felkészítő központban mind az űrhajósok, mind az instruktorok aprólékos gonddal követik és igyekeznek megőrizni ezeket, mert úgy tartják, hogy mindez nem puszta babonaság, hanem jelzi a folyamatosságot Jurij Gagarintól kezdve a világ mai űrhajósaiig és tovább.

Ezúttal a Szojuz TMA-11 Nemzetközi Űrállomásra induló 16. expedíciója Jurij Malenycsenyko orosz, Peggy Whitson amerikai, és Sejk Muzafar Sukor malajziai űrhajóssal szerdán késő délután indul el, a tervek szerint a bajkonuri űrrepülőtér 1. számú indítóállásáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

Részeges űrhajósok

Legalább két amerikai űrhajós közvetlenül a küldetés kezdete előtt ittasan jelent meg, mégis alkalmasnak minősítették...

Bari Máriusz Tech

Tanárokból is lehet űrhajós

Szabadon lehet jelentkezni a NASA 2009-es asztronautaképzésére - ezúttal a mérnöki és tudományos pályán mozgó szakmabeli érdeklődők mellett tanárok is pályázhatnak. A kiválasztott kadétok hosszabb időt tölthetnek el az ISS nemzetközi űrállomáson, majd célba vehetik a Holdat is.

MTI Tech

Jövőre indul útnak Dél-Korea első űrhajósa

Dél-Korea bejelentette szerdán, hogy kiválasztotta az ország első űrhajósát egy 30 éves, a mesterséges intelligenciát kutató mérnök személyében, aki jövőre egy orosz Szojuz űrhajó fedélzetén a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) utazik.

MTI Tech

Eddig nincs bizonyíték arra, hogy részegen repültek az űrhajósok

A NASA áttekintette az elmúlt tíz év űrrepüléseinek dokumentációját, és nem talált bizonyítékot arra, hogy űrhajósok ittas állapotban szálltak be valamelyik űrrepülőgépbe és a Szojuz orosz űrhajóba - közölte helyi idő szerint szerdán, az Endeavour űrrepülőgép elindítása után az amerikai űrhajózási hivatal vezetője.

MTI Tech

Kijelölték Csillagvárosban a következő űrhajósokat

Orosz, amerikai és malajziai űrhajósból áll majd a nemzetközi űrállomás következő legénysége: Csillagvárosban csütörtökön kijelölték a 16. expedícióban részt vevő űrhajósokat - jelentette be a felkészítő központ sajtószolgálata.