Ex-külügyminiszterek győzködik az amerikai demokratákat

Volt amerikai külügyminiszterek közös nyilatkozatban szólították fel az ellenzéki Demokrata Párt vezetését: az amerikai nemzetbiztonsági érdekekre tekintettel, az amerikai-török viszony ápolása érdekében ne terjessze be a kongresszusban az örmények elleni népirtásról szóló határozat tervezetét.

  • MTI MTI
Ex-külügyminiszterek győzködik az amerikai demokratákat
Az amerikai diplomácia egykori irányítói - köztük Henry Kissinger, James Baker, George Shultz és Madeleine Albright - Nancy Pelosi képviselőházi elnökhöz írott levelükben arra figyelmeztettek, hogy a határozat elfogadása fenyegeti az amerikai nemzetbiztonság érdekeket a térségben. A Capitoliumon széles körű vitát váltott ki a tervezet, amely népirtásként bélyegzi meg az örmények elleni 1915-ös tömeges öldökléseket.

A török elnök kedden figyelmeztette George Bush amerikai elnököt, hogy megromolhat a török-amerikai viszony, ha a washingtoni kongresszus elfogadja a határozatot. Néhány napja ugyanerre figyelmeztetett Recep Tayyip Erdogan török kormányfő. Utóbbival folytatott telefonbeszélgetése során Bush leszögezte: "erősen ellenzi" a demokrata párti kezdeményezést. A határozattervezetet szerdán vitatja meg a demokrata többségű képviselőház külügyi bizottsága, amely a várakozások szerint jóváhagyja a szöveget.

A The Washington Post szerdai szerkesztőségi cikke szerint az ellenzék által erőltetett formális jellegű határozattervezet "kicsinyes és provinciális érdekeket" szolgál. A lap tudomása szerint a kezdeményezés fő előterjesztője, Adam Schiff kaliforniai képviselő Los Angeles-i választókörzetében több mint 70 ezer örmény szavazó van,  Nancy Pelosi házelnök eddigi politikai kampányait pedig komoly pénzekkel támogatták örmény amerikai csoportok.

Örmény vélemény szerint az Oszmán Birodalom szétesésekor a törökök tervezték meg és hajtották végre 1915 és 1923 között azokat a tömeggyilkosságokat, amelyeknek másfél millió örmény esett áldozatul. Ankara csak 300 ezerre teszi a halálos áldozatok számát és hevesen vitatja, hogy módszeres népirtás történt volna. Azt állítja, a keresztény örmények az etnikumközi összetűzésekben veszítették életüket.

Elemzők megjegyzik: Törökország az Egyesült Államok kulcsfontosságú NATO-szövetségese. Mérsékelt muzulmán ország, amelynek támogatására Amerikának szüksége van az iraki felkelők elleni harcában és az iráni atomprogrammal szembeni fellépésében. Mint a külügyminiszterek levelében olvasható: a határozat elfogadása veszélyezteti az Irakban és Afganisztánban harcoló amerikai katonák küldetését.