Az ingyenes zöld kártyák kisorsolásával 1995 óta félmillió bevándorló szerzett letelepedési és munkavállalási jogot az Egyesült Államokban.
A washingtoni képviselőház után - nemzetbiztonsági megfontolások alapján - a szenátus is törvényjavaslatot fogadott el a program finanszírozásának megszüntetéséről.
Az 1990-ben létrehozott vízumlottó program keretében az amerikai külügyminisztérium évente 50 ezer állandó letelepedésre jogosító zöld kártyát sorsol ki külföldieknek. A program célja az, hogy olyan országok lakosai is betelepülhessenek, amelyek csak kis számban vannak képviselve Amerikában.
A vízumlottó világszerte nagy népszerűségnek örvend: tavaly 6,4 millióan jelentkeztek zöld kártyára, főleg Afrikából és Ázsiából. Azokból az országokból, ahonnan az előző öt évben több mint 50 ezren vándoroltak be, már nem lehet jelentkezni; idén 20 államból - közöttük Mexikóból, Indiából, Kínából és Oroszországból - nem fogadnak el jelentkezést.
A washingtoni politikusok szerint azonban a program nemzetbiztonsági kockázatot jelent, mivel hamis okmányokkal terroristák juthatnak az országba. A törvényhozás kormányzati elszámoltatási irodája múlt hónapban jelentést közölt arról, hogy a jelentkezők sok esetben hamisított házassági papírokkal és útlevelekkel rendelkeznek. Sokan jogtalan és nagy jövedelemre tesznek szert azzal, hogy segítséget nyújtanak a jelentkezőknek a nyomtatványok kitöltéséhez.
A külügyminisztérium belső főfelügyelője 2003-ban aggodalmát fejezte ki, hogy a terrorizmus szponzorainak bélyegzett államok lakosai is kaphatnak zöld kártyát. Állítólag 9800 ember ilyen országokból érkezett a program keretében az Egyesült Államokba.
A képviselőház már 2005-ben javasolta a vízumlottó megszüntetését, de a szenátus akkor ellenkező álláspontra helyezkedett. Most viszont a törvényhozás mindkét háza elfogadta a finanszírozás megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot, már csak a két ház verziója közötti összehangolás van hátra.
Azok, akik egy jobb élet reményében amerikai zöld kártyához kívánnak jutni, még december 2-ig online jelentkezhetnek a 2009-es sorsolásra.
Az Egyesült Államokba bevándorló külföldieknek csak töredéke - 2006-ban mintegy 3,5 százaléka - jutott zöld kártyához a vízumlottó programban. A többség családi kapcsolatoknak köszönhetően, munkáltatói szponzorok révén és menekült státusért folyamodva nyertek tartós bebocsátást az országba.