szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nagyobb nyugat-európai lapok pénteki számaikban a grúziai eseményekről és azok hátteréről cikkeztek.

Szaakasvili karddal
© AP
A londoni The Guardian írása szerint kifejezetten Oroszország érdekében állhat a kaukázusi országban kialakult feszültség további szítása és az ellenségnek tekintett grúz elnök helyzetének további nehezítése. Ennek jegyében Moszkva elvágta a légi összeköttetést és a kereskedelmi kapcsolatokat Grúziával, valamint nyíltan támogatja a Grúziától való elszakadásra törekvő Abháziát és Dél-Oszétiát. A londoni lap szerint azonban Oroszországot semmiképp nem lehet teljes mértékben felelőssé tenni Szaakasvili jelenlegi problémáiért, amelyeknek mindenekelőtt belpolitikai gyökerei vannak.

A svájci Neue Zürcher Zeitung felidézi: Szaakasvili elnököt és fiatal csapatát a kezdetektől fogva szinte misszionárius buzgalom lelkesíti, hogy Grúziát modern állammá változtassák. Ennek érdekében még a lakosság tiltakozását is figyelmen kívül hagyták, aminek eredményeként az önkény vonásait mutató rendszer alakult ki. A rendkívüli állapot bevezetésével pedig Szaakasvili elárulta a demokrácia évek óta hirdetett eszményeit, végérvényesen elvesztette szavahihetőségét, és a forradalom egykor oly nagy reményt keltő rózsái elhervadtak.

A német Süddeutsche Zeitung a kaukázusi ország szellemi hanyatlására, a kulturális intézetek elhanyagolására és az értelmiségi réteg üldöztetésére hívja fel a figyelmet. Az 1991-es függetlenné válás óta mintegy másfél millió grúz hagyta el a hazáját, és a lakosság immár harmadik alkalommal kénytelen csalódni az ország szabadon választott elnökében.

A grúz elnök a rendőrség kezébe adta a demokratikus iránytűt – írta a Frankfurter Rundschau. – Az a politikus, aki választási győzelme után a szabadság babérkoszorújával a fején lépett hivatalba, a héten könnygáz bevetésével veretett szét egy demonstrációt. A német lap emlékeztetett arra, hogy a rózsás forradalom 2003-ban teljes mértékben vértelen népi megmozdulás volt, és Eduard Sevardnadze akkori államfő ellenállás nélkül mondott le hivataláról. Szerda óta azonban Grúziában nem látható a demokráciához és a forradalom békés céljainak eléréséhez vezető út.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Oroszországot támadja a grúz elnök

Oroszországot vádolta Mihail Szaakasvili grúz elnök a Tbilisziben negyedik napja tartó tüntetések megszervezésével egy helyi idő szerint vasárnap este sugárzott tévéinterjújában.

MTI Világ

Grúziában folytatódnak a tüntetések

Grúziában Iraklij Okruasvili volt védelmi miniszter kedden a független Imedi televízióban élő adásában adott interjújában Mihail Szaakasvili elnököt Hitlerhez hasonlította, s az egész grúz vezetést korrupcióval vádolta meg.

MTI Világ

Grúziában látszólag nyugalom van, Moszkva aggódik

Grúziában a rendkívüli állapot kihirdetése nyomán látszólag nyugalom honol: az ellenzék vezetői mindenkit felszólítottak, hogy maradjon otthon, de Batumiban a kommandósok szétkergettek csütörtökön egy kisebb létszámú diáktüntetést. Oroszország ugyanakkor nem kívánatos személynek minősített három grúz diplomatát, válaszul arra, hogy Tbiliszi korábban orosz diplomatákat utasított ki.

MTI Világ

Grúzia szabadulna az orosz békefenntartóktól

Grúzia egyoldalúan felmondja az orosz békefenntartók tevékenységét - döntötte el a tbiliszi parlament és a kormány közös ülésén, alig két nappal az utóbbi évek várhatóan legjelentősebb ellenzéki akciója előtt, amelyet péntekre szerveznek.