szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mianmar volt fővárosába, Rangunba érkezett vasárnap az ENSZ emberi jogi megbízottja; az illetékes utoljára négy éve járt a volt Burmában.

Paulo Sergio Pinheiro brazil jogászprofesszort 2003 novembere óta nem engedte be Mianmarba a délkelet-ázsiai országot irányító katonai junta.

Mostani, ötnaposra tervezett látogatásának célja, hogy felmérje: hány halálos áldozata volt az őszi ellenzéki tüntetések elleni megtorlásnak, és hány embert vetettek börtönbe azóta. A londoni központú Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet 700-ra teszi a bebörtönzött ellenzékiek számát.

Mint azt az ENSZ illetékesei Genfben elmondták, Pinheirónál konkrét lista van azokról a börtönökről és más fogva tartási helyekről, amelyeket fel kíván keresni. A megbízott előre kijelentette: megszakítja látogatását, ha azt tapasztalja, hogy a junta nem támogatja munkáját. Ha nem lesz teljes körű együttműködés, felszállok a repülőgépre, és már itt sem vagyok - mondta.

Tapasztalatairól decemberben tesz jelentést az ENSZ-ben, de már látogatása végeztével, november 16-án sajtótájékoztatót tart a thaiföldi fővárosban.

Noha a szoros kormányzati ellenőrzés alatt álló mianmari tömegtájékoztatásban arról hallani, hogy tízen vesztették életüket az országban 20 éve nem látott nagyságú tüntetések leverésekor, nyugati kormányok azt mondják, a valóságban ennél nagyságrendekkel nagyobb a halálos áldozatok száma. Pinheiro a múlt hónapban - anélkül, hogy forrásait felfedte volna - azt mondta, 30-40 szerzetes és 50-70 civil lelte halálát a szeptember 26-27-i eseményeken Mianmarban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Mianmar: aggodalom és remény az ENSZ-ben

Az ENSZ főtitkára "borzasztónak és elfogadhatatlannak" nevezte az erőszak alkalmazását a békés tüntetők ellen Mianmarban (Burma), s mély nyugtalanságnak adott hangot amiatt, hogy folytatódik az emberi jogok megsértése a délkelet-ázsiai országban.

MTI Világ

Újabb feltételezett ellenzékieket tartóztattak le Mianmarban

Újabb feltételezett ellenzékieket hurcolt el otthonukból szerdára virradóan az éj leple alatt a mianmari katonai junta, dacára annak, hogy egyhangú nemzetközi felháborodás kísérte az ENSZ különmegbízottjának mianmari misszióját, amelynek keretében megpróbálta elérni, hogy a hatalom hagyjon fel a tömegtüntetések vérbe fojtásával.

MTI Világ

Négy ellenzékit őrizetbe vettek Mianmarban

Őrizetbe vettek négy ellenzéki vezetőt szombaton Mianmarban (Burmában), miközben folytatódnak a demokráciát követelő tüntetők elleni megtorlások - közölte az Amnesty International (AI) jogvédő szervezet.

MTI Világ

A mianmari junta elengedett 229 szerzetest és öt újságírót

A mianmari junta szabadon engedett 80 szerzetest és 149 nőt feltehetően a múlt heti kormányellenes tüntetések elfojtásakor elfogott szerzetesnők közül, valamint öt újságírót, akik közül az egyik a Tokio Simbun című japán újság helyi tudósítója - közölték szerdán hozzátartozók és az egyik kiszabadult szerzetes.