szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szabad, békés és tisztességes parlamenti választásokat törekszik tartani Pakisztánban a jelenlegi vezetés - hangoztatta Pervez Musarraf elnök Brüsszelben hétfőn. Azért érkezett, hogy növelni próbálja nyugati támogatását, és jelezze, az ország nem csúszott ki az ellenőrzés alól

Az államfő, - akinek népszerűsége jelentősen csökkent a elmúlt hónapokban - európai uniós és NATO-illetékesekkel folytatott találkozókra érkezett a belga fővárosba, hogy növelni próbálja nyugati támogatását, és biztosítsa őket arról, hogy a merényletek ellenére az ország nem csúszott ki az ellenőrzés alól. Musarraf pakisztáni támogatóinak érve szerint a jelenlegi elnök a legmegfelelőbb személy az egész régióra kiható stabilitás garantálására.

Találkozójukat követően Javier Solana, az EU-tagországok közös kül- és biztonságpolitikai képviselője azt hangoztatta, hogy az unió is szabad és tisztességes választásokat szeretne tapasztalni Pakisztánban. Hozzátette, hogy az EU szükségét látja a reformfolyamat továbbvitelének is az országban.

Musarraf leszögezte, hogy bárki legyen is a február 18-i választások győztese, meg fogja kapni a lehetőséget a kormányalakításra.

Megerősítette, hogy országa folytatja a küzdelmet a terrorizmus és a szélsőségesség ellen. Mint mondta, Solanával tartott találkozóján külön hangsúlyt fektettek a Pakisztánnal szomszédos Afganisztán helyzetére, illetve a terrorizmus elleni ottani küzdelem támogatására.

A választás közeledtével megszaporodtak a fegyveres támadások Pakisztánban, a Benazir Bhutto ellenzéki vezető, volt kormányfő halálát okozó december végi merénylet után pedig a nemzetközi közösségben komoly aggodalmakat keltett az ország stabilitása.

Musarraf 1999-ben katonai puccsal került hatalomra, és egészen a közelmúltig a hadsereg parancsnoka is volt. Utóbbi tisztségéről nemrégiben leköszönt, nem utolsósorban azért, hogy nagyobb esélyben reménykedhessen a választáson.

Az EU már többször sürgette Pakisztánt, hogy folytassa a demokratikus reformokat.

Az unió jelentős megfigyelőmisszióval készül a voksolásra, de a már helyszínen tartózkodó nemzetközi megfigyelők hiányosságokról számoltak be, és szükségesnek látják a szavazás jobb előkészítését. Múlt héten, a témáról az Európai Parlament plenáris ülésén folytatott vitában Benita Ferrero-Waldner külügyi EU-biztos konkrét intézkedéseket sürgetett a választási körülmények javításának érdekében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Miért épp a demokrácia? - Kenyától Pakisztánig

Kortárs demokráciákkal foglalkozó nemzetközi dokumentumfilm-sorozatot mutat be január 6-ától az m1. A Miért épp a demokrácia? epizódjait független filmrendezők készítették tíz különböző országban, Bolíviától az Egyesült Államokon át Pakisztánig.

MTI Világ

Erőszakot eszkalál a halasztás Pakisztánban

Pakisztáni ellenzéki pártok azzal vádolták a kormányt, hogy valószínű vereségét elkerülendő halasztotta el a parlamenti és helyhatósági választásokat, illetve aggodalmuknak adtak hangot, hogy a döntés növelni fogja az erőszakot a Benazir Bhutto meggyilkolása óta forrongó országban.

MTI Világ

Elhalasztják a választást Pakisztánban

A pakisztáni központi választási bizottság azt a javaslatot tette az iszlámábádi kormánynak, hogy meghatározatlan időre halassza el az eredetileg január 8-ára kitűzött parlamenti választások.