szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ukrajna és Románia "keresztbe tehet" a Déli Áramlatnak, hiszen a tervek szerint a Fekete-tenger fenekén haladó gázvezeték a két ország kizárólagos tengeri gazdasági övezetén haladna keresztül - írta csütörtökön egy amerikai szakértő.

Miközben úgy tűnik, hogy az orosz gázvezeték projektje a nyugati Nabucco-tervvel szemben nagy lendületet vett, a Déli Áramlat megvalósulását az ellenérdekű Ukrajna és Románia gátolhatja - mutatott rá Vladimir Socor, a washingtoni Jamestown Alapítvány Közép-Európa-szakértője a Eurasia Daily Monitor című kiadványban. Mint a szakértő kifejtette, a számos kedvezőtlen következménnyel járó Déli Áramlat megvalósulását mindaddig nemzetközi jogi érvek alapján - és persze "megfelelő nyugati támogatás" mellett - fel lehet tartóztatni, amíg az Egyesült Államok és az EU által támogatott Nabucco erőre kap.

A megépítésében a Fekete-tenger fenekén lefektetendő mélytengeri szakasz jelenti a legnagyobb kihívást, technikailag, pénzügyileg és jogilag egyaránt. A Gazprom orosz olajvállalat nem rendelkezik a szükséges technológiával, ezt az olasz ENI szolgáltathatja, ahogy ez az Oroszországot Törökországgal összekötő Kék Áramlat vezetéke esetében történt.

A Déli Áramlat 900 kilométeres tengerfenéki szakasza szinte teljes hosszában Ukrajna tengeri övezetén haladna át, és egy kisebb távolságon Romániáén. E két országnak nem érdeke a Déli Áramlat-projekt megvalósulása, Románia ráadásul az egyedüli Nabucco-érdekelt ország, amelyik elutasította az orosz ajánlatot. A Déli Áramlat, amely "megölné a Nabuccót", elkerülné Ukrajnát, amely így elesne a tranzitbevételektől. Románia érdekeit pedig azért sértené, mert a Nabucco-terv kútba esése Romániától is elvenné a területén áthaladó gázvezeték utáni tranzitjövedelmet.

A Déli Áramlat nem jöhet létre Ukrajna és Románia beleegyezése nélkül. A nemzetközi tengerjog szerint ugyan nem vétózhatják meg a vezeték tervét, de környezetvédelmi, hajózási és biztonsági tanulmányokat követelhetnek, amelyeket független elemzőkkel kiértékeltethetnek. Végső soron módosítást kérhetnek a vezeték útvonalával kapcsolatban, vagyis jelentősen hátráltathatják a projekt megvalósulását, hasonlóan a balti-tengeri Északi Áramlathoz, amely ellen tavaly Észtország, Finnország, Lengyelország, Svédország és Litvánia emelt kifogást - mutatott rá Vladimir Socor.

A szakértő egy korábbi elemzésében úgy foglalt állást: a Déli Áramlat projekt - mivel több évtizedre meghosszabbítva tovább erősíti a Gazprom eddigi erős dominanciáját - aláaknázza a fogadó országok energia- és általános stratégiai biztonságát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

Orosz lapok Gyurcsány moszkvai látogatásáról: bukhat a Déli Áramlat

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök csütörtöki moszkvai villámlátogatásáról és a Déli Áramlat gázvezetékről szóló kormányközi megállapodás aláírásáról szólva a pénteki orosz lapok Vlagyimir Putyin elnök szavait emelték ki, amelyek szerint a Déli Áramlat gázellátása biztosítva van, miközben a tervezett Nabucco vezeték mögött egyelőre nincs gázforrás.