Orosz elnökválasztás: felmérés arról, hogy kié lesz a hatalom

Ha Vlagyimir Putyin miniszterelnök lesz, hozzá kerül az eddigi elnöki jogkörök egy része is – így gondolja az orosz választók nagy többsége a VCIOM állami közvélemény-kutató felmérése szerint, amelyet a Kommerszant című lap ismertetett hétvégi számában, hozzátéve, hogy a szakértők ezt másként látják.

  • MTI/hvg.hu MTI/hvg.hu
Orosz elnökválasztás: felmérés arról, hogy kié lesz a hatalom

Medvegyev és Putyin. Osztozniuk kell
© AP
A választás előtt két héttel készült reprezentatív felmérés kimutatta: összesen 88 százalék, de a Dmitrij Medvegyvre szavazók körében 93 százalék hiszi, hogy Putyin az elnöki tisztségből való távozása után is megőrzi befolyását. A Medvegyevre szavazni szándékozók körében 29 százalék gondolja úgy, hogy továbbra is Vlagyimir Putyinnak kell kézben tartani a hatalom szálait, s csak 3 százalék szerint kellene távoznia a politikából. Emellett az összes megkérdezett 62 százalékának meggyőződése, hogy az elnöki jogkörök jelentős része Putyinhoz, a kormányfőhöz kerül.

Valerij Fjodorov, a VCIOM igazgatója a lapnak elmondta: Medvegyevet valójában nem új, tiszta lappal induló államfőnek tekintik, hanem Vlagyimir Putyin ügye folytatójának. Fjodorov szerint azért, mert az embereknek nem fér a fejébe, hogyan vállalhatja önként egy ilyen nagy hatalmú, tekintélyes személyiség, mint Putyin, hatalma korlátozását és alárendelt szerep betöltését, s ő hiába hangoztatta, hogy nem indul harmadszor, egyszerűen nem hitték el neki. Nem hiszik el azt sem, amit Putyin és Medvegyev hangoztat, hogy a jogkörök és felhatalmazások eddigi elosztásában nem terveznek változtatást.

A Kommerszant rámutatott, hogy a politológusok többsége a felmérésben megkérdezettektől eltérően arra számít, hogy kezdetben valóban tandem irányítja majd az országot, de később újra kialakul az egyetlen hatalmi központ.

Alekszej Muhin, a Politikai Információ Központ intézet vezetője úgy ítéli meg: Medvegyev az ilyen értelmű előrejelzések ellenére nem lesz gyenge elnök. Putyinnak minden előzetes megállapodás ellenére meg kell válnia a Medvegyev számára legzavaróbb emberektől, elsősorban Igor Szecsintől, az elnöki adminisztráció mostani helyettes vezetőjétől, az úgynevezett szilovikok jeles képviselőjétől. Emellett bizonyosan személyi változások lesznek a titkosszolgálatoknál és a fegyveres testületeknél, ahová majd Medvegyev emberei kerülnek, amíg Putyin és Medvegyev hívei mintegy 50-50 százalékos arányban lesznek. Muhin szerint egyébként Putyin "dekoratív" kormányfő lesz, valójában a helyettesei kormányoznak majd.

Mihail Krasznov alkotmányjogász arra mutatott rá: Oroszországban nem lesz kettős hatalom, függetlenül attól, hogy a tandem hogyan alakul, az alkotmány szerint ugyanis a politikai rendszer élén az elnök áll. Ezért ha az új elnök önálló akar lenni, az lesz. Ha viszont Medvegyev és Putyin megállapodása szerint a kormányfő erős és önálló lesz, a döntéshozó központ a Kremlből a kormányhoz kerül át.