szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egymást követték Franciaországban a hét végén a politikai pártok és a civil szerveztek tiltakozó állásfoglalásai amiatt, hogy a Libération című napilap egyik újságíróját egy rágalmazási ügy kapcsán a rendőrség bilincsben vitte el otthonából, majd tartotta órákig fogva megalázó körülmények között.

Vittorio de Filippist, a baloldali lap gazdasági újságíróját, korábbi lapigazgatóját a Free internetes szolgáltató tulajdonosának, Xavier Neelnek a feljelentése alapján "nyilvános rágalmazással" vádolják. A feljelentő egy megjegyzést kifogásol, amelyet egy internetező írt a Libération honlapján még 2006-ban közzétett cikkhez. A hozzászóló kommentárjáért jogilag a lapigazgatót terheli a felelősség.

Az ominózus cikk egy 2006 októberében született bírósági ítéletről számolt be. Az üzletembert egy kerítési ügyben két év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték. Filippis otthonába – beszámolója szerint – péntek hajnalban csöngettek be a rendőrök, majd kisebb szóváltást követően 10 és 14 éves fiai szeme láttára megbilincselték és bevitték a helyi rendőrőrsre, miközben a gyerekek felügyelet nélkül maradtak. Az újságírót másfél órával később – ismételten megbilincselve – átszállították a legfelsőbb bíróság párizsi épületébe, ahol két alkalommal meztelenre vetkőztették, testét átvizsgálták, majd több órára bezárták, mielőtt a vizsgálóbíró elé vitték. Az újságíró a Libération ügyvédének jelenléte nélkül nem volt hajlandó vallomást tenni, így a vizsgálóbíró szabadlábra helyezte.

A bíróság álláspontja szerint azért volt szükség az újságíró előállítására, mert korábban nem jelent meg a szerkesztőség címére elküldött idézésre. A lap ügyvédje, Jean-Paul Levy szerint viszont az előállítás elrendelése elfogadhatatlan, s még soha nem volt rá példa Franciaországban. Szerinte az eljárás azért is felháborító, mert egy olyan ügyről van szó, amiért nem is szabható ki börtönbüntetés.

Laurin Joffrin, a lap főszerkesztője jelezte: a Libération feljelentést tesz az „ostoba” előállítást elrendelő bíró ellen. Arra is emlékeztetett, hogy Neel nemcsak az internetes bejegyzés, hanem a cikk miatt is beperelte a Libérationt, a pert viszont elveszítette.

Újságíró szervezetek szerint a sajtó szándékos megfélemlítése történt, a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű jogvédő szervezet pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy Franciaország tartja a szomorú európai rekordot az újságírók beidézése és vád alá helyezése tekintetében. Frédéric Levebvre, a kormányzó jobbközép Népi Mozgalom Uniójának szóvivője „szürreálisnak és megdöbbentőnek” tartja, hogy egy klasszikusnak tekinthető sajtóvétségi ügyben egy újságírót ilyen megaláztatásnak tegyenek ki. Az ellenzéki szocialisták szerint az elfogadhatatlan eljárás egyetlen célja a sajtószabadság akadályoztatása volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!