Tetszett a cikk?

A demokrata Barack Obamától nemcsak az amerikai politikában várnak változást: megújulhat az újra kisgyerekes házaspár által belakott Fehér Ház és a washingtoni társasági élet is.

A Fehér Ház ovális irodájában álló íróasztalt még 1879-ben Viktória angol királynő ajándékozta Rutherford Hayes akkori amerikai elnöknek; párja a londoni Buckingham-palotában, a brit uralkodó rezidenciáján található. A robusztus darab a Resolute brit hadihajó faanyagából készült, és formájában azóta nem változott, hogy Franklin Delano Roosevelt egy előlapot építtetett bele, amellyel eltakarta látogatói elől a járását segítő lábmerevítőket. Az íróasztalt megérkezése óta Lyndon B. Johnson, Richard Nixon és Gerald Ford egymást követő hármasa kivételével a Fehér Ház mindegyik ura munkaasztalaként használta, és várhatóan így tesz a január 20-án beköltöző Barack Obama is.

Szinte minden más megváltozik viszont. Az új amerikai elnökök ugyanis rutinszerűen átrendezik a Fehér Házat, még ha akkora átalakítást egyikük sem tesz is, mint John F. Kennedy felesége, Jacqueline, aki modernizálta, belsőépítészeti ötletekkel dobta fel a korábban Harry Truman által átépített, meglehetősen spártai berendezésű épületet (HVG, 2000. november 18.). Az átszabást általában a first lady irányítja. Hillary Clinton például fiatalítani akart a "nemzet nagymamájaként" viselkedő Barbara Bush stílusán, egyebek mellett csíkos bútorhuzatokkal, amelyeket a néhány hét múlva távozó George W. Bush felesége, Laura visszafogottabb, krémszínű kárpitra cserélt. Michelle Obamától azt várják, hogy ő is fiatalosabbá teszi a berendezést, s a dekorációkban megjelennek az afroamerikai motívumok.

Az ovális iroda minden alkalommal új szőnyeget kap, a függönyök is biztosan cserélődnek, és a történelmi hagyományokra adó Barack Obama már megígérte, hogy száműzi a nagy képernyős televíziót az Abraham Lincolnról elnevezett vendéghálószobából. Várható az is, hogy az 5100 négyzetméter alapterületű, 132 szobás épületegyüttesben helyet szorítanak egy kosárlabdapályának, hogy az új elnök hódolhasson kedvenc sportjának.

Minden kormányváltással átalakul a washingtoni elit élete is. Bill Clinton szeretett váratlan látogatásokat tenni a "külvilágban" - akár egy gyorséttermi vacsora formájában, akár a főváros központjában lévő hatalmas parkban kocogva, a Mallon -, és szívesen látott vendégei voltak a hollywoodi hírességek. Bush viszont ritkán mozdult ki, legkésőbb este tízkor ágyban volt; a kicsapongást legfeljebb az jelentette nála, ha politikai gurujánál, Karl Rove-nál vacsorázott. Obamáék érkeztével ismét fiatalok népesíthetik be a kormányzat több ezer posztját és Washingtont, megélénkülhet a társasági élet, és az elnök alkalmi vendégei között újra feltűnhetnek a sztárok és hírességek. Megváltozik az étrend is, amit a Fehér Ház éjjel-nappal rendelkezésre álló öt szakácsa az elnöki család számára összeállít. Bush - bár kínosan vigyázott a súlyára - texasiként a húsételeket és a hamburgereket kedveli, Obama viszont a sok zöldséget és gyümölcsöt tartalmazó, szénhidrátban szegény, egészséges konyha híve, kampánya során nehezen is birkózott meg a hagyományos kalóriagazdag amerikai ételekkel.

A Fehér Ház új lakói között évtizedek óta először gyerekek is lesznek. A 10 éves Malia és a 7 éves Sasha Obama előtt 1977-ben az akkor 9 éves Amy Carter volt ilyen ifjú, amikor megkezdte fehér házi életét. Obamáék fiatalsága, az új elnök politikai lendülete és a felfokozott várakozás mellett ez is a Kennedy-érára emlékezteti az amerikaiakat. A most Obama kampányát segítő Caroline Kennedy alig múlt hároméves, amikor a Fehér Ház az otthona lett, az 1999-ben repülőgép-balesetben elhunyt öccse, John pedig nem volt két hónapos sem.

Az elnöki család egy egész ország figyelmének középpontjába állítja a gyerekeket, aminek előnye és hátránya is van. A csemeték az ország legelőkelőbb lakcímén láthatják vendégül a barátaikat, ha a premierfilmeket nézni támad kedvük, akkor 50 fős vetítőterem áll a rendelkezésükre, és szabadon kiválaszthatják szobájuk bútorzatát, ahová kedvenc posztereiket is kitehetik. Életüket viszont titkosszolgálati testőrök felügyelete alatt töltik, és szigorú kíséretet kapnak az iskolájukba menet is. A két Obama gyerek tanításáért a legjobb washingtoni magániskolák versenyeztek, Michelle Obama a demokrata elit kedvenc tanintézetét, a Sidwell Friendset választotta, ahová Chelsea Clinton is járt, és a tandíj csaknem évi 30 ezer dollár.

Több gyülekezet pedig azért verseng, hogy a sajátját a kampány során korábbi tiszteletesétől, Jeremiah Wrighttól elhatárolódva otthagyó elnöki házaspár hozzájuk járjon istentiszteletre. Erre valamelyik afroamerikai egyház éppúgy esélyes, mint a Fehér Házzal átellenben lévő, Szent János nevét viselő episzkopális templom, amelyben a 19. század eleje óta minden amerikai elnök megfordult, és közülük több a gyülekezet tagjává is vált.

A két kislány beilleszkedését segíti, hogy a chicagói egyetemi kórháznál végzett, évi 273 ezer dolláros fizetéssel járó munkáját férje elnöki kampánya kezdetén otthagyó, jogász végzettségű Michelle Obama főállású anyaként törődik majd gyerekeivel, amiben mellette lesz a Washingtonba is a családdal tartó anyja. A divat iránti érzéke miatt Jacqueline Kennedyhez hasonlított új elnökfeleség ügyel arra, hogy a háttérben maradjon, az amerikaiak ugyanis rosszul fogadták, amikor Hillary Clinton 1993-ban szinte informális kabinettaggá vált.
Obamának a választási győzelem estéjén tett ígérete szerint a lányok végre megkaphatják a kutyát is, amire régen vágynak.

Az új elnök csak két feltételt támasztott: legyen kevert fajú, mint ő, és származzon menhelyről. Feltétel az is, hogy megfeleljen az allergiával küzdő Maliának, aki a hírek szerint egy golden retriever és egy uszkár keverékére vágyik. Bár Harry Truman a fővárosi politikai cselszövésekre utalva azt mondta, ha valaki barátra akar szert tenni Washingtonban, az tartson kutyát, az eddigi amerikai elnökök több mint felének nem feltétlenül ezért volt társa négylábú. George Washingtonnak tíz vadászkutyája volt, Theodore Rooseveltnek egy pitbullja, amely diplomáciai botrányt is okozott, amikor megharapta a francia nagykövetet. George W. Bush kutyája a minap azzal került a lapok címoldalára, hogy egy újságíróba "kóstolt bele", apja, az idősebb Bush spánieljéről viszont könyv is született. Franklin Delano Roosevelt skót terrierjének pedig szobra van a néhai elnök washingtoni emlékművénél.

NAGY GÁBOR

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!