szerző:
Független Hírügynökség
Tetszett a cikk?

A Japán nyugati részén található Kobe város önkormányzata csütörtökön elismerte, hogy nem találnak 105, százévesnél idősebb embert a településen. Az "eltűntek" között van egy 125 éves nő, akit Japán legidősebb asszonyaként tartottak nyilván. Ezzel együtt már majdnem elérte a kétszázat a "hiányzó" százévesek száma az országban.

A japán önkormányzatok tisztségviselői azután kezdték el személyesen felkeresni a száz évnél idősebb embereket, hogy Tokióban kiderült: a "legidősebb" tokiói férfi harminc éve halott, míg a legidősebbként nyilvántartott nőt évtizedek óta senki sem látta.

Kobe nyilvántartása szerint 847 olyan ember él a városban, akik százévesnél idősebbek, de közülük 105-ről semmit sem tud az önkormányzat − közölte egy városi tisztségviselő az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva. A nem találtak között van egy 125 éves nő, aki Japán legidősebb asszonya. Az ellenőrzés alatt derült ki, hogy a nyilvántartott lakhelyén majdnem húsz éve egy park áll.

A Kyodo japán hírügynökség adatai szerint ezen kívül még 88 százévest nem találtak húsz tartományban, miután az önkormányzatok a tokiói esetek után elkezdték ellenőrizni a száz évnél idősebb embereket.

Tokióban két hete fedezték fel, hogy már több mint harminc éve halott a legidősebbnek gondolt tokiói férfi. A 111 évesként feljegyezett férfi mumifikálódott holttestét az ágyában fedezték fel. Ezután derült ki, hogy a japán főváros legidősebb asszonyaként nyilvántartott 113 éves nőt évtizedek óta nem látta senki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Pelle János Vélemény

Ezrek haldokolnak idősgondozóknak nevezett menhelyeken

1990 után a korlátozott férőhellyel rendelkező idősotthonok iránti keresletet az állam mesterséges, bürokratikus akadályokkal igyekezett letörni, és folyamatosan csökkentették az egy férőhelyre jutó normatívát. A maffia kihasználta a helyzetet, betört az idősgondozásba, ezrek vegetálnak embertelen körülmények között, szükségszállásokon. Németh Sándor, a hat éve alakult Szociális Ellátók és Szociális Ellátottak egyesületének (SZESZE) elnöke, egészségügyi szakközgazdász, az áldatlan állapotok okait elemzi.

MTI Karrier

Hol dolgozik a legtöbb idős ember?

Az elmúlt tíz évben folyamatosan nő Európában a még dolgozó idős emberek aránya: az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint tavaly az 55-64 éves korosztály 46 százaléka dolgozott. Ez az arány 2000-ben még csak 36,9 százalék volt. Magyarországon a korosztályból jelenleg 32,8 százalék foglalkoztatott.