szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Évről évre gyarapodnak az európai erdők, így nagyobb mennyiségű szén-dioxidot nyelnek el, ami jó hír az éghajlatváltozás ellen küzdőknek – áll egy Oslóban kiadott jelentésben.

A hatodik miniszteri szintű európai erdővédelmi konferencia jelentése szerint Európában – az oroszországi területeket is ideértve – 1,02 milliárd hektárnyi erdő található, azaz a világ erdőfelületének egynegyede. Az utóbbi húsz évben a földrész valamennyi régiójában bővült az erdővel borított felület: évente mintegy 0,8 millió hektárral lett nagyobb. Az Európai erdők állapota 2011 című jelentés tartalmazza azt is, hogy a lábon álló fa mennyisége ugyanebben az időszakban 8,6 milliárd köbméterrel nőtt, főként a francia, német és lengyel erdőkben, azaz jóval gyorsabb volt a faállomány gazdagodása, mint az erdővel borított felületé.

A fák fejlődésük közben szén-dioxidot nyelnek el: az európai erdők 2005 és 2010 között évente mintegy 870 millió köbméter szén-dioxidtól kímélték meg a légkört. Ez a térség országai által 2008-ban kibocsátott üvegházhatású gázoknak körülbelül a 10 százaléka.

A jelentés egyben felhívja a figyelmet a problémákra is, például a talajt károsító légszennyezésre, a rovarok okozta károkra, az erdők egy százalékát megrongáló betegségekre, a katasztrófák – köztük a viharok és az erdőtüzek – okozta pusztításra.

Az 1990-ben létrehozott miniszteri konferencia az erdők védelmét és a fenntartható erdőgazdálkodást hivatott támogatni. A norvég fővárosban a héten tartott tanácskozáson, amelyen 46 ország képviselői vettek részt, sikerült egyezségre jutni egy jogi érvényű nemzetközi megállapodás kidolgozásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Fürjes Judit Vélemény

Versenyben a fatolvajokkal: eltűnnek az erdők Ózd környékéről

Földcsuszamlástól félnek az Ózd mellett lévő Farkaslyukon élők, de veszélybe kerülhet a település ivóvízellátása és több lakóház is, miután az Egererdő Zrt. néhány napja a falu fölött magasodó hegyoldalon fakitermelésbe kezdett. Mintha csak versenyeznének a fatolvajokkal, akik már alaposan megritkították az egykor festői környék erdeit. A helyszínen próbáltunk utánajárni, mi folyik erdőgazdálkodás helyett ezen a vidéken?