szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mintegy 14 évnyi tárgyalássorozat után a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) tagállamai közül 42 arról állapodott meg Genfben, hogy országaikban nagyobb lehetőséget adnak egymás cégeinek a közbeszerzésekben való részvételre.

A 42 ország adatain alapuló becslések szerint ez 80-100 milliárd dollárral növelheti évente a világkereskedelem értékét. Egyes országokban ezek a szerződések adják a GDP 15-20 százalékát - hangzott el a WTO Genfben csütörtökön kezdődött miniszteri értekezletén.

A megállapodás a 200 ezer dollár feletti áru- és szolgáltatási körre, valamint az 5 millió dollár feletti építési projektekre vonatkozik, ugyanakkor az egyes országok nem kötelesek ezekben az értékhatárokban sem minden kormányzati szerződést megnyitni a nemzetközi verseny előtt.

Az egyezményt azt követően tudták tető alá hozni, hogy a 27 uniós tagállamnak és Japánnak csütörtökön a kérdéssel kapcsolatos utolsó nézetkülönbségeket is sikerült rendeznie. A nagy gazdaságok közül az EU-n és Japánon kívül az Egyesült Államok is részes, az öt vezető felzárkózó állam, a BRICS országok - Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika - viszont nem csatlakoztak.

Az egyezménnyel lehetővé válik, hogy a tavaszi japán természeti és atomkatasztrófa utáni újjáépítésben már külföldi cégek is indulhassanak az állami pályázatokon.

Genfben csütörtökön kezdődött meg a Kereskedelmi Világszervezet 8. miniszteri értekezlete: a háromnapos tanácskozás legnagyobb eseménye az lesz, hogy a miniszterek pénteken - több ország mellett - Oroszország felvételéről döntenek a WTO-ba.

A találkozón a protekcionizmus elleni harc és a dohai kereskedelmi forduló jövője lesz kiemelt téma, de végül az sem lehetetlen, hogy a szervezetnek fel kell adnia az immár tíz éve húzódó dohai forduló lezárását.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!