szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Leon Panetta amerikai védelmi miniszter szerdán találkozott Hszi Csin-ping kínai alelnökkel, a pártfőtitkári és államelnöki poszt várományosával, akinek kéthetes eltűnése találgatások sorához vezetett egészségi állapotával, illetve a kínai vezetőváltással kapcsolatban.

A találkozón Hszi kifejezte abbéli reményét, hogy Panetta pekingi látogatása segíteni fogja a két ország és a hadseregek közti kapcsolat elmélyítését, az amerikai védelmi miniszter pedig Peking és Washington közös érdekeiről és párbeszédük folytatásáról szólt a Hszinhua kínai hírügynökség tudósítása szerint.

Panetta a nap folyamán közölte, az amerikai erőknek az ázsiai-csendes-óceáni régióba való átcsoportosítása nem Kína "feltartóztatására" irányul, és elutasította azokat a nézeteket,  amelyek szerint Kína megerősödése szükségszerűen konfliktushoz vezet a két ország között. "Egy új mintakapcsolatot akarunk kialakítani" - közölte.

Hszi a tervek szerint az év végén átveszi a Kínai Kommunista Párt főtitkári posztját, a jövő év elején pedig az államelnöki tisztséget - a két legfontosabb pekingi politikai pozíciót - az azokat jelenleg betöltő Hu Csin-taótól.

Ugyanakkor számos találgatás keringett a politikus egészségi állapotával és a vezetőségváltás gördülékenységével kapcsolatban, miután két hétig nem jelent meg a nyilvánosság előtt, és több magas szintű találkozót is lemondott, egyebek között a Hillary Clinton amerikai külügyminiszterrel tervezett tárgyalása is elmaradt.

Megfigyelők szerint a szerdai találkozó - amely Hszi első magas szintű megbeszélése volt azóta, hogy néhány napja újra nyilvánosan mutatkozott -, azt volt hivatott jelezni, hogy a pletykák ellenére a vezetőségváltás a tervek szerint halad. Az alelnök sajtóhírek szerint kipihentnek és egészségesnek tűnt a megbeszélésen.

Az amerikai védelmi miniszter kínai látogatásakor a kétoldalú viszonyt olyan tényezők jellemzik, mint hogy Peking nyugtalan az Egyesült Államok egyre növekvő csendes-óceáni és kelet-ázsiai katonai jelenléte miatt, kiéleződött a feszültség az Egyesült Államokkal szövetséges Japán és Kína között, valamint hogy Kína azzal vádolja az Egyesült Államokat: beleavatkozik a dél-kínai-tengeri szigetvitákba.

Panetta leszögezte, hogy Washington jó kapcsolatra és párbeszédre törekszik Pekinggel, térségbeli katonai jelenlétének növelése pedig a Kína fejlődését is elősegítő regionális biztonsági rendszer megerősítésére szolgál.

Mégis, elemzők figyelmeztettek, hogy ezeket az amerikai üzeneteket Kínában szkeptikusan veszik, s egyes pekingi körök szerint az, hogy az Egyesült Államok növeli regionális katonai súlyát, Kínával szembeni provokációkra bátorítja Washington szövetségeseit, elsősorban Japánt és a Fülöp-szigeteket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!