Kairói látogatásának első napján Kerry üzleti vezetők előtt "mindennél fontosabb, lényeges és sürgető" dolognak nevezte, "hogy az egyiptomi gazdaság ismét talpra álljon". Beszélt arról az aggodalomról, hogy Egyiptom a politikai káosz közepette képes lesz-e végrehajtani azokat a reformokat - az adóbevételek növelését és az energiatámogatások csökkentését -, amelyek ahhoz szükségesek, hogy megkaphassa a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 4,8 milliárd dolláros hitelét.
Kerry, aki vasárnap találkozik Mohamed Murszi elnökkel, kijelentette, közölni fogja az elnökkel, hogy a Barack Obama amerikai elnök által tavaly áprilisban felajánlott egymilliárd dolláros segély a reformok végrehajtásától és az IMF-megállapodástól függ.
Obama új külügyminisztere azért utazott Egyiptomba - európai és közel-keleti útjának hatodik állomására -, hogy az áprilisra kitűzött parlamenti választások előtt minden félre nyomást gyakoroljon az ország jövőjével kapcsolatos alapvető egyezségek és a választásokon való részvétel érdekében.
Válaszul a választások bojkottját hirdető ellenzék több vezetője is azt ígérte, hogy nem megy el a Kerryvel tervezett megbeszélésre. A két külügyminiszter találkozójának helyszínén szombaton tüntetők Kerryt ábrázoló képeket égettek, és azt skandálták, hogy Washington a kormányzó Muzulmán Testvériség pártját támogatja.
Kerry ennek ellenére tárgyalt az ellenzék vezetőivel. Az amerikai külügyminisztérium szerint Mohamed el-Baradeijel, a Nemzeti Megmentés Frontjának (NMF) elnökével telefonon beszélt. Találkozott az NMF-fel szövetséges Amr Musza egykori külügyminiszterrel, az Arab Liga volt főtitkárával, akivel az amerikai gazdasági segítség lehetőségét tekintették át. Nabíl al-Arabival, az Arab Liga jelenlegi vezetőjével pedig a szíriai válságról tárgyalt.
Kerry tárgyalásai előtt újabb erőszakos összecsapások voltak a Nílus-delta egyik nagyvárosában, Manszúrában és a Szuezi-csatorna bejáratánál fekvő Port-Szaídban. A két városban polgári engedetlenséget hirdettek Murszi elnök hatalmának megdöntésére, s a belügyminisztérium hiába szólította fel a politikai csoportokat, hogy fékezzék meg tüntető híveiket.
Szombatra virradóra Manszúrában életét vesztette egy fiatal férfi, akit egy rendőrautó gázolt halálra. Aktivisták szerint egy tizenéves fiút pedig fejbe lőttek, életveszélyesen megsebesítették. A kormányzóság székháza előtt összegyűlt mintegy száz tüntető közül több tucatnyian megsérültek, amikor összecsaptak a könnygázt és gumibotot használó rendőrökkel.
A tüntetők folyamatosan túlzott erő alkalmazásával vádolják a rendőrséget, s ezt videofelvételekkel igazolják.
Port-Szaídban szombaton egy rendőrautó egy útfoglaló tiltakozásnál elgázolt öt tüntetőt, majd elhajtott a helyszínről. A feldühödött tüntetők ezután felgyújtottak több rendőrautót egy közeli rendőrőrsnél.