szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A European Voice uniós ügyekkel foglalkozó brit hetilap szerint csorbát szenvedett az Európai Parlament (EP) jó hírneve mint a demokrácia letéteményese és őrzője, mert az uniós parlament több képviselője is kesztyűs kézzel bánt az októberi azeri elnökválasztással.

A lap címlapján megjelent cikkben Tony Vogel és Andrew Gardner felidézte, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői többségében rossznak vagy nagyon rossznak minősítették az azeri elnökválasztás lebonyolítását, a jelöltek, a választók és a média megfélemlítéséről, többször csalásról számoltak be.

Ezzel szemben az EP hétfős hivatalos megfigyelő küldöttsége "tiszta, szabad és átlátható" választásról adott számot, és mindössze annyi bírálatot fogalmazott meg, hogy további javulás lenne kívánatos a választás keretrendszerében. 

A missziót egy balközép olasz EP-képviselő vezette, de a lap a delegáció többi tagját is név szerint felsorolja; volt köztük német, lengyel, bolgár, román és cseh, ahogy néppárti, liberális, szociáldemokrata és konzervatív képviselők is. A European Voice szerint a küldöttséget már a kezdetektől érték bírálatok, mert kritikusaik attól tartottak, a végeredmény az lesz, hogy a küldöttség legitimációt, támogatást biztosít Ilham Aliyev azeri elnöknek.

Az EP hitelességét tovább erodálja a lap szerint, hogy kilenc EP-képviselő a hivatalos küldöttségen kívül is Azerbajdzsánba utazott, hatan közülük pedig meglehetősen kedvezően nyilatkoztak az elnökválasztásról, főleg az azeri médiának. Egyikük egy, a hazájában választási csalásért a pártjából kizárt észt liberális képviselő, de a liberális frakció másik három tagja is nagyon pozitívan értékelte Aliyev újraválasztásának mikéntjét.

A lap annak is igyekezett utánajárni, hogy ki finanszírozta az EP-képviselők utazását. A bolgár Szlavi Binev azt mondta, önszorgalomból, a saját költségén utazott. Több képviselőt viszont az azeri parlament hívott meg Bakuba, másokat pedig a berlini székhelyű Társaság a Német-azeri Kapcsolatok Előmozdításáért utaztatott, vagy segített utaztatni Azerbajdzsánba, amely nem kívánt számot adni a lapnak arról, hogy ki finanszírozza a működését.

Három EP-képviselő pedig egyáltalán nem óhajtotta megosztani az újságírókkal, hogy ki fizette azeri utazását. A lap megkérdezte a liberális és a szociáldemokrata frakciót is, amelyek képviselői azt mondták, a képviselők jóváhagyás nélkül utaztak Bakuba.

A lap belső hasábjain véleménycikket is közöl, amelyben azt írja, "súlyos hülyeség vagy pitiáner megvesztegethetőség" kell ahhoz, hogy egy EP-képviselő önként nem hivatalos megfigyelő legyen a múlt heti "elcsalt" azeri elnökválasztáson. A publicisztika rámutat, lehet, hogy volt, aki felelősségteljes és komoly munkát végzett, járt szavazóhelyiségben és tisztességes jelentést ad le az EP-nek, de ilyennel az újság még nem találkozott.

A lap szerint azok, akik utaztak, választási turisták voltak, akik más költségén, "klassz" hotelekben lakva kihasználták a lehetőséget, hogy elutazzanak valahova, ahová egyébként nem mennének, vagy nem lenne lehetőségük elutazni. "Ez még vicces is lehetne, ha Azerbajdzsán nem állna olyan rosszul az emberi jogok és a demokrácia terén" – írja szerkesztőségi cikkében a brit újság.

Ebben az írásban a lap azt írja, hogy a képviselőket utaztató társaság nyilvánvalóan az azeri kormány alig álcázott fedőcége lehet. A lap szerint a hivatalos megfigyelő delegáció jelentése is elég "kínos", de ők legalább hivatalos minőségben voltak jelen. Azok viszont, akik más költségén utaztak, magyarázattal tartoznak a választóiknak, például arról, miért érezték fontosabbnak, hogy Azerbajdzsánban legyenek az EP éppen akkor tartott plenáris ülése helyett.

A European Voice szerint a Bakuba utazó képviselők száma kétségeket vet fel azzal kapcsolatban, hogy egyes európai pártok képesek-e bárkit is hitelesen képviselni valamivel több mint fél évvel az EP-választások előtt. 

A liberális frakció a lap szerint nem más, mint egy "neveletlen, rosszul irányított csürhe", amely nem képes rendet tartani a saját képviselői között, akik pedig nem tudnak magyarázatot adni tetteikre, azok nem érdemlik meg, hogy újraválasszák őket, máskülönben az európai demokrácia nem sokban különbözik az azeritől – zárja publicisztikáját a brit hetilap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!