Megint erős földrengés volt Japánban

Erős földrengás rázta meg Japán keleti partját magyar idő szerint péntek este, a hatóságok cunamiriadót adtak ki több régióra, köztük Fukusimára, de két órával később lefújták. Mijagi prefektúrnál a hullámok nagyságát mindössze 30 centiméteresre becsülték. Nagyobb károkról este negyed tízig nem jött hír.

  • hvg.hu hvg.hu
Megint erős földrengés volt Japánban

A szakemberek a földrengés után úgy számolták, hogy a földmozgás körülbelül egy méteres hullámokat idéz majd elő, de pusztító erejű szökőár nem valószínű.

Fukusima mellett Iwate, Mijagi, Ibaraki és Chiba prefektúrákat érintette a riasztás, de Mijaginál végül mindössze 30 centiméteresek voltak a hullámok - derült ki a rengés után körülbelül egy órával. Más partmenti részeken is hasonló nagyságú, 20-40 centiméteres hullámokat regisztráltak.

Japánban helyi idő szerint szombaton kora hajnalban mozdult meg a föld.

Az amerikai földtani intézet adatai szerint a 7,6-os erősségű rengés epicentruma Honshu szigetétől 371 kilométerrel keletre volt. A földmozgást a fővárosban, Tokióban is érezni lehetett.

A fukusimai atomerőmű egy részéből evakuálták a dolgozókat. Az erőműben az üzemeltető szerint nem tapasztaltak rendellenességet.

A partközeli területeken azt javasolták az embereknek, hogy menjenek magasabban fekvő helyekre.

2011. március 11-én 9-es erősségű földrengés volt Japán északkeleti részén, ahol ezután szökőár pusztított. Több település mellett romba dőlt a fukusimai atomerőmű egy része is, és a nukleáris veszélyt azóta sem tudták teljesen elhárítani a szakemberek.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.