Mérföldkőhöz értek a kínai influenzakutatók

Kínai kutatók bejelentették, hogy védőoltást fejlesztettek ki a madárinfluenza-vírus egy új törzse, a H7N9 ellen, amely 136 embert fertőzött meg és 45 embert ölt meg Kínában március óta.

  • MTI MTI
Mérföldkőhöz értek a kínai influenzakutatók

Ez az első influenzavakcina, amelyet kínai kutatók valaha is kifejlesztettek - közölte a felfedezést bejelentő szombati hangcsoui sajtótájékoztatón Su Jü-long, a kifejlesztésben résztvevő egyik intézmény, a Kínai Országos Influenzaközpont (CNIC) igazgatója. 

A védőoltáson együtt dolgozott a CNIC, a Csöcsiangi Egyetem orvostudományi intézete, a Hongkongi Egyetem, a Kínai Járványügyi Központ, az Országos Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző Intézet és a Kínai Orvostudományi Akadémia.

Bár a madárinfluenza vírusának e törzse eddig csak Kínában ütötte fel a fejét, vakcinán más országokban, így Japánban és az Egyesült Államokban is dolgoznak.

A vakcina gyártása iránt több kínai gyógyszergyár is érdeklődést tanúsít, noha a kórokozó nem eléggé elterjedt ahhoz, hogy tömeges védőoltásba fogjanak - tudósított a Hszinhua hírügynökség a szombati hangcsoui sajtótájékoztatóról.

A világ első H7N9-esetét márciusban jelentette Kína, az azóta megfertőződött 136 személy közül 45 halt meg, ami 33,1 százalékos halálozási arányt jelent.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.