Egy személyben

Elkergetné a multikat, kiléptetné Bulgáriát az EU-ból és a NATO-ból a szélsőséges Ataka párt.

Egy személyben

A következő négy évben frakciójának 23 képviselője nap mint nap rémálmot hoz az életükbe – fenyegette meg Volen Sziderov, a szófiai parlamentbe harmadszor is bejutott szélsőjobboldali párt, az Ataka (Támadás) vezetője az új törvényhozás első ülésén a kormányzásra készülő szocialistákat és koalíciós partnerüket, a török kisebbségi pártot. De nem kímélte a legtöbb szavazatot kapott, ám szövetséges híján végül ellenzékbe kényszerült Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) pártot sem, melynek elnökével, az exkormányfő Bojko Boriszovval is tudatta, hogy semmi jóra nem számíthat tőle. Pedig Sziderov az előző ciklusban külső támogatásával még hatalmon tartotta Boriszov kisebbségi kormányát.

A romák, a törökök és a zsidók elleni gyűlöletbeszédeiről közismert Sziderovból eddig sem hiányzott a magabiztosság, és a mostani választás eredményeként ismét királycsináló szerepbe került. A szocialisták és a török kisebbségi párt a 240 parlamenti mandátum felét birtokolják, és koalíciójuk kizárólag az Ataka-képviselők tartózkodásának köszönhette, hogy megnyerte a bizalmi szavazást. A taktikázás ellenére Sziderov úgy látja, pártja a szocialistákat ugyanúgy elutasítja, mint a populista konzervatív Boriszovékat, csakhogy az új választás kiírását az elhúzódó politikai bizonytalanság miatt az ország érdekére hivatkozva el akarja kerülni.

A populizmusban verhetetlen Sziderov elvárja, hogy a kormány első intézkedéseként csökkentse a felére a képviselők fizetését, a minimálbért viszont emelje fel több mint a háromszorosára, ezer levára (1 leva = 152 forint). Amivel nyitott kapukat dönget, a pártonkívüli Plamen Oresarszki vezette kabinet is készül az emelésre, igaz, jóval kisebb mértékűre. Sziderov megengedhetetlennek nevezte, hogy a nyugdíjasok járandóságát négy éve befagyasztották, és félmillió idős ember havi 150 levából kénytelen megélni. „Nemzeti meggyőződése” jegyében a parlament ülésén felcsendült bolgár himnusz alatt felállt, magát büszkén kihúzva énekelt, ám az uniós himnusszá kinevezett Örömóda alatt teátrálisan leült. Irodája falán vallási ikon emlékeztet arra, hogy számára a hagyományos bolgár értékek az elsődlegesek, pártja az ortodox egyházzal külön egyezményt is kötött. Militarizmusára az ikon mellett függő antik kard utal, a sarokban bokszzsák lóg, mert fontosnak tartja a fizikai állóképességet, ha úgy adódik, nem is tér ki a szemtől szembeni ütközetektől.

A magát a kisemberek, az elesettek védelmezőjének, oltalmazójának beállító Ataka ismét meggyőzte a választókat, hogy helye van a parlamentben, de új szavazókat nem tudott megszólítani. Támogatottsága a rendszerváltás óta a legalacsonyabb részvétel mellett zajló választáson 7,3 százalékkal most volt a legkisebb. Sok újat ahhoz képest, ami 2005-ben, színre lépésekor még meghökkentőnek, a politikai elittől eltérőnek bizonyult, már nem tud üzenni a választóknak.

A rendszerváltás óta jobb- és baloldali kormányban egyaránt részt vett török kisebbségi pártra illegitim, alkotmányellenes szerveződésként tekint az Ataka. Másfél éve az aktivistái megtámadták egy szófiai mecset előtt az imádkozó hívőket. Emiatt kemény szóváltásra került sor a parlamentben, és Sziderov azzal vádolta a Boriszov-kormányt, hogy összejátszik a törökökkel, védelmezi őket. Az Ataka a romákat a bűnözéssel, a korrupcióval azonosítja, a büntető törvénykönyv módosítását javasolja, hogy „megvédje a kis falvakban élő bolgárokat”, akiket szerinte a cigányok bűnbandái kirabolnak, legyilkolnak. A párt képviselői nem szívelik a zsidókat sem, előfordul, hogy náci karlendítéssel üdvözlik egymást.

A párt keményen nacionalista, az összes, privatizáció révén „kizsákmányoló” külföldi kézbe került állami tulajdont visszavenné. Nincs kibékülve a globalizációval, a multikat, a nemzetközi áruházláncokat, a távközlési cégeket, a bankokat mind elkergetné Bulgáriából. Sziderov szerint gondolataikat a nemzetközi szervezeteket, a Világbankot és az IMF-et elmarasztaló meglátásaikat visszaköszönni látta Joseph Stiglitz Nobel-díjas amerikai közgazdász bolgár nyelvre lefordított írásaiban. Igazságtalannak tartja az egykulcsos adórendszert, amelynek eltörlését a szocialisták megígérték kampányukban, ám az új kormány mégis kitart a 10 százalékos kulcs mellett. Az Európai Parlamentben két képviselővel jelen lévő Ataka makacsul EU- és NATO-ellenes, hatalomra kerülése esetén kiléptetné Bulgáriát mindkét integrációból.

Nagy utat tett meg a bolgár Le Penként is emlegetett Sziderov, amíg eljutott a szélsőséges politizálásig. A rendszerváltás idején a mérsékelt jobboldali pártokkal szimpatizált, fotós végzettségével a sajtóban csinált karriert. Előbb az antikommunista, már a homályba veszett Demokratikus Erők Szövetsége lapjának, a Demokráciának, majd a nacionalista hangvételű Monitornak lett a főszerkesztője. Az ezredforduló idején elindított Ataka című politikai tévéműsora későbbi pártjának szélsőséges, rasszista gondolatait vetítette előre, de gyűlöletkeltő nézetei miatt levették a képernyőről.

Érzékelve a rendszerváltásba belefáradt, elkeseredett lakosság fásultságát, Sziderov ezután alapította meg az Atakát, egyszemélyes politikai alakulatát. Mostohafia, Dimitar Sztojanov másfél éve, az Ataka gyenge helyhatósági választási eredményei miatt lemondásra szólította fel Sziderovot, mire Sztojanovot kizárták, a pártvezért pedig megerősítették posztján. A mostohafiú, akinek anyjával egy fiatalabb képviselőnő kedvéért időközben szakított Sziderov, hiába alapított saját, nacionalista pártot, az a mostani választáson csúfosan leszerepelt.

TÁLAS ANDREA