Michigeben sem tiltott a melegek házassága

Michigan amerikai államban eddig tiltották az egyneműek házasságát, de ezentúl ezt nem tehetik meg, egy bíró a tilalmat az USA alkotmányával szembenállónak minősítette.

  • MTI MTI
Michigeben sem tiltott a melegek házassága

A michigani hatóságok mostantól nem szerezhetnek érvényt a melegek és leszbikusok egybekelését tiltó jogszabálynak Bernard Friedman bíró Detroitban kihirdetett ítélete értelmében. Friedman bíró pénteken az azonos bánásmódnak az amerikai alkotmányban rögzített elve alapján minősítette törvényellenesnek a homoszexuális házasságok tilalmát. Az ítélet egy 8 éve együtt élő leszbikus pár ügyében született, amely örökbefogadással próbálkozott. A 49 éves Jayne Rowse és a 42 esztendős April DeBoer - mindketten kórházi nővérek - három gyermeket nevelnek. A két nő amiatt indított pert, mert a tilalom miatt nem tudnak egybekelni és így egyikőjük nem fogadhatja örökbe a másik gyerekét.

Mivel Friedman nem rendelkezett halasztó hatályról, az azonos neműek házassága több sajtójelentés szerint azonnal legálissá vált. Bill Schuette michigani legfőbb államügyész fellebbezést nyújtott be az ítélet ellen. A republikánus jogász felszólította a helyi hatóságokat, hogy tartsák tiszteletben a 2004-es választással párhuzamosan lebonyolított népszavazás döntését, amely szerint Michiganben házasság csakis férfi és nő között köthető.

Az Egyesült Államokban a michigani ítéletet megelőzően 17 tagállamban, valamint az amerikai fővárosnak otthont Columbia kerületben engedélyezték a törvényes egybekelést az azonos nemű párok számára. December óta a homoszexuális házasságra vonatkozó tilalmat Texasban, Utahban, Oklahomában és Virginiában minősítették alkotmányellenesnek, ám az összes érintett állam kormányzata fellebbezett a vonatkozó szövetségi bírói ítélet ellen.

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Nem csak a Pride-felvonulás előtt volt erősen kusza a jogi helyzet, a demonstráció után is egymást érik a kérdések. Ha az utolsó pillanatig bírsággal riogatták a résztvevőket, akkor mi, miért és kinek az utasítására változott a menet napjára? Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.