A fegyveres akció hírére a befektetők igyekeztek szabadulni az orosz részvényektől. Mindenki azonnal akar eladni mindent – állítják moszkvai tőzsdei elemzők, akik szerint a következő napokban folytatódik az értékesítési hullám. Közben az orosz polgárok is meg akarnak válni nélkülözhető rubeljeiktől, több moszkvai valutaváltó néhány óra alatt kifogyott dollárkészletéből. Az orosz tőzsde fő indexe, az RTSZ 12 százalékot zuhant hétfőn, míg a rubel árfolyama minden korábbinál mélyebbre süllyedt, s egy euróért már közel 51 rubelt kértek, ami csaknem 3 százalékos esés.
Emelkedett viszont a földgáz ára. Sokan attól tartanak ugyanis, hogy a válság miatt lezárhatják az orosz gázt Ukrajnán keresztül Európába juttató vezetékeket, s emiatt korlátozásokat kell bevezetni több országban. A félelem ugyanakkor jóval kisebb, mint 2009-ben, amikor az orosz–ukrán elszámolási vita nyomán valóban elzárták a csővezetékeket. Az enyhe tél miatt jóval nagyobb az európai tározókban lévő földgáz mennyisége, s bővült az alternatív források száma is, működik az Északi Áramlat, s az azonnali piacon is több energiahordozó vásárolható, mint öt évvel ezelőtt. Mérséklődött Európa függése is: a 2003-as 45 százalékkal ellentétben jelenleg a felhasznált gáz kevesebb mint 30 százaléka érkezik Oroszország felől.
Ahogy válságidőszakokban szokott, most is emelkedett az olaj ára. A bizonytalanság miatt esett a forint, a lengyel zloty, illetve a török líra árfolyama is, és mínuszba fordult a budapesti és a varsói tőzsde. A hidegháború vége óta legsúlyosabbnak nevezett krízis láttán világszerte biztonságot kerestek a pénzpiaci szereplők, amit az amerikai államkötvényben és a japán jenben találtak meg. Vlagyimir Putyin orosz elnök keddi, higgadtabb szavai után aztán újra emelkedésnek indultak a részvényárfolyamok.