Az ördögi részletek

  • HVG HVG
Az ördögi részletek

A mindkét részről kompromisszumokkal járó, részletesen kidolgozott iráni atommegállapodás három nagyobb témára terjed ki. Az iráni nukleáris programot jelentősen visszanyesték, hiszen az üzembe állított 20 ezer centrifugából – az urándúsítást végző gépekből – csak ötezer maradhat meg tíz éven át. Az Irán által felhalmozott dúsítotturán-készletet 15 évre 98 százalékkal, 300 kilogrammra csökkentik – a többit külföldre szállítják –, ez is csak 3,6 százalékos tisztaságú lehet. (Ez a fűtőanyag való az atomerőművekbe, a közepesen dúsított uránt egészségügyi és egyéb célokra használják, az abból már könnyedén előállítható, 90 százalékosnál is tisztább sugárzó anyag tekinthető fegyverminőségűnek.) A közepesen dúsított uránból felhalmozott készleteket visszaalakítják. Nukleáris kutatás csak Natanzban folyhat, a föld alatti fordói létesítményben megszűnik a dúsítás, de orvosi és ipari célokra lehetséges izotóptermelés. Az araki nehézvizes reaktort átalakítják, hogy ne lehessen benne plutóniumot termelni, amely az atombomba másik fűtőanyaga lehet. Teherán 15 évig nem épít újabb nehézvizes reaktort.

A végrehajtás ellenőrzését a bécsi Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) végzi, amely bárhol és bármikor tarthat vizsgálatot a nukleáris létesítményekben, beleértve az uránbányákat is. Az IAEA szakemberei kérhetik az olyan katonai létesítmények látogatását is, amelyeket gyanúsnak találnak. Ha ezt Teherán nem engedélyezi, akkor egy közös testület dönt, végső esetben pedig az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) elé kerül az ügy. Az IAEA egy külön megállapodás szerint tisztázza, hogy volt-e az eddigi iráni nukleáris kutatásnak katonai vonatkozása.

A szankciókat addig nem oldják fel, míg az atomprogram vállalt felszámolása és annak ellenőrzése be nem fejeződik. Ha Irán megsérti a megállapodást – erről egy szintén közös bizottság, illetve az ENSZ BT dönt –, a világszervezet büntetőintézkedései automatikusan életbe léphetnek tíz évre, további öt év hosszabbítással. Az USA, az EU és az ENSZ gazdasági szankciói így legkorábban is csak hónapok múlva szűnhetnek meg, de az ENSZ fegyverszállítási embargója még 5, a rakétatechnológiával kapcsolatos tilalom pedig 8 évig fennmarad. Az emberi jogok megsértése és a terrorizmus támogatása miatt hozott egyoldalú amerikai szankciókat nem érinti a megállapodás.