szerző:
Szegő Iván Miklós
Tetszett a cikk?

Miért mellékelte szeretője Balatonszabadiból írt levelét egy kétségbeesett nő, és miért fordult szintén a párttitkárhoz levélben a megvert, megalázott feleség? A Kádár-kor megrázó hétköznapjait és a kádári elit viselkedését kutatják újabban a történészek és a levéltárosok.

Kádár János, amikor belügyminiszter lett Rákosi Mátyás idején, valószínűleg megirigyelte Péter Gábortól a fűtött úszómedencét, így rózsadombi, Cserje utcai villájába ő is beépíttetett egy ilyet. De sajnos nem élvezhette a melegvizű medence előnyeit, mert mire elkészült, letartóztatták. (Egyébként éppen Péter Gábor ÁVH-főnök tette ezt a hivatalban lévő belügyminiszterrel, 1951-ben.)

Miután kiengedték a börtönből, és az 1956-os forradalom leverése után a hatalom csúcsára jutott, sem tudott otthonában úszkálni, mert addigra a „puritán Kádár” imázsát kezdte építgetni. Így az úszómedencét megszüntette, helyette pedig tyúkokat kezdett telepíteni a párt első titkárává és időnként miniszterelnökké avanzsált politikus. A tyúkokat akár magas rangú vendégek fogadásakor is zavartalanul etette a teraszáról, és még az sem izgatta nagyon, hogy szomszédja Illyés Gyulas népi író sokat panaszkodott a tyúkok kotkodácsolására. Minderről Majtényi György történész beszélt a Magyar Országos Levéltár (MOL) a Kádár-rendszer megszilárdulásáról, a hatvanas évekről tartott konferenciáján.

Majtényi beszélt arról is, hogy Kádár mennyire szerette a vadászatokat. Mindez emlékeztetett a korábbi rendszerek elitjére, hiszen a kommunista vezetők a főurak e régi szórakozását vették át, és hosszú évekig tartották fenn maguknak az exkluzív vadászhelyeket.

Fácánok kiterítve - a vadászat résztvevői: Kádár János, Biszku Béla, Gáspár Sándor, Fehér Lajos
HVG Archív / Müller Judit

A Kádár-rendszer számtalan más, furcsa és kétes jelenségéről számoltak be a MOL munkatársai a pénteki rendezvényen. A levéltári dokumentumok feldolgozásakor két rendkívül érdekes, 1961-ből származó levélre bukkant Tóth Eszter Zsófia. A történész a paternalista – atyáskodó – államra említette a két példát, amikor például egy férfi szeretője írt levelet egy párttitkárnak, hogy segítsen kapcsolata rendezésében.

A szerető mellékelt néhány levelet is, amelyet a férfi neki írt, ebből kiderült, hogy egy nyakláncot akart visszaszerezni a férfitól. Az ügy további csavarja, hogy a pár mindkét tagja házas volt, így további szereplők keveredtek a történetbe. Végül viszont a nő újabb leveleket küldött, amelyben arra kéri a párttitkárt: felejtse el az előző írását. Közben ugyanis vagy megfenyegette a férfi, hogy miért fordult az állampárt funkcionáriusához, vagy esetleg meglett a nyaklánc. Igaz az is lehet, hogy a pár újrakezdte a viszonyt, és így még kínosabb volt, hogy a nő még a párttitkárt is beavatta az ügybe.

Egy kétségbeesett nő az alábbi levelet - szeretője írását - mellékelte, amikor egy párttitkárhoz fordult, mert vissza akarta kapni a nyakláncát

Édeském!

 

Ne haragudj, hogy ilyen késve írok, de még nem nagyon volt időm. Igen-igen zsúfolt napjaink vannak, vasárnap 11-kor érkeztünk Szabadiba, aznap fürödtünk a Balatonba, hétfőn reggel 5 órakor ébresztő és csak kedden este 5-kor értünk vissza Szabadiba.

 

A szállásunkon ma szerda reggel írom a levelet és délben megint indulunk tovább, minden nagyon szép, a kaja kifogástalan, azt hiszem, még hízni is fogok.

 

Remélem te jól vagy, jó is vagy, gondolsz-e rám. Én nagyon sokat gondolom rád.

 

Sok puszit édes kis Katikám

 

a te kisfiad

A másik 1961-es levelet  egy megvert, megcsalt és nyilvánosan megalázott feleség írta a párttitkárhoz, hogy „térítse jó útra” a férjét. A férjet, aki megverte a feleségét, ha az elment egy munkahelyi összejövetelre (pedig a nő hívta, hogy menjen vele), aztán viszont kénytelen-kelletlen elvitte magával a férj a saját főnökéhez (a főnök kifejezett kérésére), de aztán a rendezvényen nyilvánosan alázta meg a feleségét. A nő ezek után fordult a párttitkárhoz, hogy segítsen, bírja rá a férjét, hogy ne másokkal (esetleg más nőkkel) töltse az idejét, vele és a gyerekkel, a közös gyermekükkel is foglalkozzon.

Menekülők az NDK-ból

A Kádár-rendszer családtörténetei borzalmas fordulatokat vettek időnként. Különösen, ha a növekvő relatív szabadságot más szocialista országok polgárai próbálták kihaználni Magyarországon. Az illegális határátlépők kemény büntetésekre számíthattak, ha az NDK-ból érkeztek. Őket egyébként kiadták a Német Demokratikus Köztársasának, azaz a kelet-német kommunista rendszernek, ha lebuktak. Volt olyan férfi, akinek hatszor sikerült átjutnia – többek között - a magyar határon (is), de a hetedik alkalommal, amikor a gyermekét próbálta nyugatra csempészni, már lebukott – Csehszlovákiában – erről Németh László Sándor beszélt a konferencián.

Egy másik párt, akik szintén az egykori NDK-ból próbáltak a hatvanas években nyugatra szökni Magyarországról, az buktatott le, hogy a kisgyerekük a felsírt, amikor a magyar határőr végignyomkodta a hátsó ülést.

Változó határőrizet

Németh előadásához kapcsolódott Katona Klára referátuma, amelyet az 1956 utáni határvédelmi intézkedésekről tartott. A Kádár-rendszer első heteiben, 1956-ban két hétig szinte őrizetlenül maradt az államhatár, ez idő alatt 200 ezer ember hagyta el az országot.

Pár hét múlva viszont újra szigorították a határőrizetet. Az újabb váltás pár év múlva következett be, amikor a fegyverhasználatot korlátozták mégis, hogy javítsák a külföld előtt Magyarország megítélését. Vagyis a hatvanas években már nem volt kötelező a határőrnek lőnie akkor, amikor bizonytalan volt a határsértés megítélése, és például az érkező nemzetközi vonatokat nem csőre töltött géppisztolyokkal fogadták Magyarország nagyobb pályaudvarain. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kurcz Béla Vélemény

Negyven éve hozták haza a kegyetlen diktátort – egy urnában

Miután szívrohamot kapott, majd veseműtétet hajtottak végre rajta, Gorkij 3. számú kórházában, élete 79. évében, 1971. februárban hunyt el népünk nagy vezére, Rákosi Mátyás. Titokban szállították haza hamvait, s titokban temették el, február 16-án. Áldott rossz ember volt, neve örökre bevésődik a magyar történelem szégyentáblájára.

Szegő Iván Miklós Tech

Túl korán temették a Rákosi-rendszert

1956. október 6-án újratemették az 1949-ben koncepciós perben halálraítélt Rajk Lászlót. A keménykezű és kíméletlen kommunista ex-belügyminiszter felravatalozása nem az ő személye miatt volt érdekes, hanem mert egy egész szisztéma, a Rákosi-rendszer temetését jelentette. Igaz, a tömeg és a szónokok túl korán búcsúztatták a Kerepesi úton a rendszert, és hiába ígérgette Apró Antal, hogy többet ilyesmi nem lesz Magyarországon, mert 1958-ban Nagy Imrét még felháborítóbb eljárás után végezték ki.

Szegő Iván Miklós Tech

Komámuram-komámasszony: Kádár és Rajkné furcsa találkozása

„Itt még egy Rajk-per nem lesz!” – mondta állítólag Kádár János Rajk László özvegyének, Rajk Júliának 1974-ben. Azon a találkozón hangzott el ez a jelképerejű mondat, amelyet gróf Andrássy Katinka szervezett meg kettejük között. Számos közéleti-politikai tisztsége mellett Kádár amúgy ifj. Rajk László keresztapja volt.

Szegő Iván Miklós Tech

Rákosi leváltása: már ’56 nyarán feltűnik a kádári elit

A kommunista sajtóban általában a sorok között kellett olvasni, és az elejtett megjegyzésekből lehetett a valós folyamatokra következtetni. Nem volt ez másképp Rákosi Mátyás leváltásakor sem, igaz, kissé nevetséges formában. Ugyanis ebben az esetben a sorok között „elrejtett” információ nyomtatott nagybetűkkel kiemelve szerepelt a szövegben: párthatározat „RÁKOSI MÁTYÁS ELVTÁRS FELMENTÉSÉRŐL”.

Szegő Iván Miklós Tech

Aki meghámozott egy idegsejtet és aki leleplezte Kádár álszent elitjét

Hosszú évek óta létezik a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj, amely doktori vagy kandidátusi címet szerzett hazai tudósoknak nyújt némi anyagi támogatást. A posztdoktori támogatások ügye azonban máig rendezetlen, a kutatók egy része így csak nehezen tudja áthidalni a doktori és a fix tudományos állás megszerzése közti időszakot. A Magyar Tudományos Akadémián a napokban három olyan Bolyai-ösztöndíjas mutatkozott be, akiknek a meglévő, szerény támogatásból sikerült látványos eredményeket felmutatniuk. Bár egymástól rendkívül távoli területeken dolgoznak, kutatásaik közös jellemzője, hogy járatlan úton járnak, tudományosan fel nem derített kérdéseket vizsgálnak.

Szegő Iván Miklós Tech

Idén lesz 50 éves – mi történt a születésekor?

Ötven évvel ezelőtt, 1961-ben született hat ismert személyiség. Mementó-sorozatunk e rendhagyó részében megnéztük, mi történt többek között Gyurcsány Ferenc, Lagzi Lajcsi, a néhai Diana hercegné és Barack Obama születésekor a világban, illetve Magyarországon a korabeli sajtó szerint. Mindennek kapcsán egy világhírű író és egy fontos magyar politikus halálát is felidézzük.

hvg.hu Gasztro

Videó: a Klauzál téri Kádár kifőzde titkai

A Klauzál téri Kádár kifőzdében jártunk, ahol a tulajdonossal, Orbán Sándorral beszélgettünk a múltról, a törzsvendégekről, majd megnéztük, hogyan készül a híres sóletjük.

MTI Itthon

Megtalálták a "Kádár-filmarchívumot"

Filmtörténeti jelentőségű felfedezést tettek a Mokép archívumát rendszerező szakemberek: rábukkantak arra a csaknem ezer kópiából álló filmantológiára, amely az egykori Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Bizottságának és Kádár János pártfőtitkárnak állt személyes rendelkezésére.