Washington Post: EU-tagállamtól ilyet nem lenne szabad eltűrni

Az autokrácia felé rohanó Magyarországról ír a Washington Post szerkesztőségi vezércikkében. A lap szerint az EU-nak nemcsak a magyar gazdasági törvényekkel szemben kellene fellépnie, de más területeket is vizsgálnia kellene, mert Orbánék több törvénye az alapvető emberi jogokat sérti.

  • hvg.hu hvg.hu
Washington Post: EU-tagállamtól ilyet nem lenne szabad eltűrni

"Míg az Európai Unió Görögország és Olaszország adóssággondjaira koncentrált, sokkal erősebb kihívás van kibontakozóban a közép-európai Magyarországon, amely korábban a szovjet blokkhoz tartozott, most azonban már NATO- és EU-tag. A saját pénznemét, a forintot használó Magyarország a fizetésképtelenséggel kacérkodik" - írja a Washington Post szerkesztőségi cikkében.

Ez azonban nem az egyetlen probléma az országgal - írja a lap -, amelynek jobboldali kormánya eközben "támadást indított a demokratikus kormányzati rendszer ellen", aminek kapcsán megemlítik a médiatörvényt, a bíróságok átszervezését, az egyházügyi, valamint a jegybanktörvényt és az új alktományt. A Washington Post kitér a Klubrádió frekvenciájának megvonására, illetve a választási körzetek átrajzolására is.

"A január elsejével hatályba lépő alkotmánnyal és törvényekkel Orbán Viktor miniszterelnök kormánya most már jobban hasonlít Oroszország vagy Fehéroroszország autokratikus rendszereire, mint az EU demokráciáira" - összegzi az eredményeket a lap.

A cikk megjegyzi, Orbán figyelmen kívül hagyja az európai és nyugati kormányok, egyben az Obama-adminisztráció kritikáját is, ehelyett december utolsó heteiben újabb törvényeket fogadtatott el, közte azt a jegybanktörvényt, illetve stabilitási törvényt, amelyről Brüsszel és az IMF nyilvánvalóvá tette, ha nem változtatják meg, akkor nem ad segítséget az országnak.

A Washington Post vezércikke leszögezi: az Európai Uniónak nem kellene a gazdasági szférára korlátoznia magát az orbáni hatalomkoncentráció elleni küzdelmében. "A bíróságokat, a vallási közösségeket és a médiát szabályozó új törvények nem összeegyeztethetőek az alapvető emberi jogokkal és a demokratikus fékekkel és ellensúlyokkal. Az Európai Unió pedig azzal, hogy tolerálja ezeket egyik tagállamában, éppen a közösség alapvető karakterét sértené meg" - írták a szerkesztőségi cikkben.

fzs