szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egy helyi tévének még november elején adott interjújában az amerikai ügyvivő beszélt a kitiltási ügyről és a civil társadalomról is, de Obama kritikája is szóba került, ahogy Bibó István is. A felvételt André Goodfriend két napja tweetelte.

A Centrum TV még november 3-án (tehát már a kitiltási ügy kirobbanása után) csinált kimerítő interjút Andre Goodfrienddel, aki az USAID kormányhivatal 17. éves jelentéséről és a magyar-amerikai viszonyról is beszélt. A USAID külföldi országokat segít anyagilag, irányelveit az Amerikai Külügyminisztérium határozza meg, 1961 óta működik, és a szegény, katasztrófa sújtotta, illetve demokráciáért küzdő országokat segíti. Az USAID ezévi jelentése kiemelten foglalkozik a civil szervezetekkel, amelyek az amerikai politikai gondolkodásban kiemelt jelentőségűek.

A riporter a vízumügyre és a Magyarországot érintő kritikai amerikai megjegyzésekre is kitért – Goodfriend beszélt az előtte tornyosuló nehézségekről, a kommunikációs problémákról, a változó diplomáciai kommunikációról, s arról is, hogy az amerikai kommunikáció megpróbál következetes maradni, hogy a belső és külső célra is ugyanazt mondja, ne legyen kettős beszéd. Az ügyvivő a romló befektetői klímát is megemlíti, mint aggodalomra okot adó jelenséget.

Majd Goodfriend így fogalmaz (40:24-től): „Az átláthatóság hiánya, a hatalomkoncentráció, a civil szervezetek megfélemlítése, az öncenzúra a médiában éretté tette a feltételeket a korrupcióra. Egy ilyen környezetben lehet arra számítani, hogy lesznek korrupt köztisztviselők. Fel kell tenni a kérdést, hogy vannak-e korrupt köztisztviselők, ha pedig vannak és azonosítjuk őket, akkor az Egyesült Államok számára mi a megfelelő lépés. A mi törvényeink szerint lépnünk kell, ha beazonosítunk korrupt köztisztviselőket, kiváltképpen azért, mivel amerikai üzleti érdekeket sértenek, hiszen korrupt környezetben amerikai cégek nem lehetnek eléggé versenyképesek, mert van olyan törvényünk is, amely bünteti az amerikai cégeket, ha korrupció részesei lesznek.” „A kormánynak már rendelkezésére állt az információ, amely alapján a döntéseket hoztuk, és a saját lépéseit tőlünk függetlenül megteheti.” Goodfriend azt is elmondja, hogy a Nap Gazdaságban megjelent cikk után kellett az amerikai félnek a nyilvánosság elé lépni a beutazási üggyel. „Mi nem gondoljuk, hogy az Egyesült Államok szerepe lenne megmondania a magyar kormánynak, hogy melyik korrupciós ügyeket kellene kivizsgálni, és melyiket nem.”

Goodfriend az interjú során olyan gondolatokat fogalmaz meg, mint „Egy demokráciában az állampolgár szerepe nem ér véget a választásokkal.” de megemlíti Bibó Istvánt is. Arról is beszél, hogy az EU-csatlakozás után a kormányok gyengítették a civil szervezeteket, e tekintetben negatív trendvonal látható, és már a civil szervezetek fennmaradásuk kerül veszélybe, illetve, hogy Amerika hogy próbál segíteni ezen a területen, és milyen javaslatokat tesz e téren az egyes országoknak. A magát különösen vízumügyekben jártasnak mondó Goodfriend szerint az önrendelkezés vágya a világ civil szervezeteinek közös kiindulópontja.

A videóhoz nem kell tolmács, szinkronizált.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!