Donald Trump nevetségesnek tartja, hogy Elon Musk pártot akar alapítani
Tovább folytatódik a harc az egykori szövetségesek között.
HVG
„Szerintem nevetséges ötlet egy harmadik pártot indítani. Mindig is kétpártrendszer volt, és szerintem egy harmadik párt indítása csak tovább növeli a zűrzavart” – mondta az újságíróknak Donald Trump arra a hírre reagálva, hogy Elon Musk bejelentette, szeretne pártot alapítani.
A techmilliárdos a napokban az X-en kérdezte meg követőit, hogy létre kellene-e hozni egy új amerikai pártot, és a többség igennel szavazott. Musk megosztotta velük, hogy az Amerika Párt valamikor a jövőben támogathat egy új elnökjelöltet, de a következő 12 hónapban a képviselőházra és a szenátusra összpontosít, írja a BBC.
Néhány hete Donald Trump és Elon Musk még szövetségesek voltak, a világ leggazdagabb embere tavaly több százmillió dollárt költött Trump újraválasztására, majd az elnök második ciklusának kezdetétől ő vezette a kiadások csökkentését célzó kormányzati hatékonysági hivatalt (Department of Government Efficiency, DOGE).
Az, hogy visszalép a DOGE éléről, május végén jelentette be, az elnök pedig nemrég kilátásba helyezte, hogy felülvizsgálhatnák Elon Musknak nyújtott állami támogatásokat, mert azzal hatalmas mennyiségű pénzt lehetne megspórolni.
Döbbenetes szintekig ment le az amerikai politika, amikor csütörtökön élőben figyelhettük, amint Donald Trump és Elon Musk egymásnak esik. De min vesztek össze annyira, hogy az X-en gyalázzák egymást, mit reagálnak a trumpista szavazók, és egyáltalán, mi jöhet most?
„Szomorúan nézem, ahogy Elon Musk teljesen elszabadult az elmúlt öt hétben” – írta vasárnap saját közösségi oldalán Donald Trump, aki kritizálta egykori tanácsadója azon kezdeményezését, amivel növelte volna az elektromos autók arányát.
„Mindenkit arra kényszerített volna, hogy rövid időn belül elektromos autót vásároljon” – jegyezte meg az elnök, aki a napokban írta alá „nagynak” és „gyönyörűnek” nevezett törvényjavaslatot, ami többek között megszünteti az elektromos járművekre vonatkozó adókedvezményeket.
A vita során az egyik demokrata párti képviselő az „ördöggel kötött alkunak” nevezte a csomagot, amely jelentős adócsökkentéseket tartalmaz a gazdagoknak, miközben milliókat zár ki az egészségügyi ellátásból.
„A rendszerváltásnak három pillére kell legyen: a jogállam helyreállítása, az állami bűnszervezet, továbbá az orosz csatlósviszony felszámolása” – hangsúlyozza Magyar Bálint szociológus, a maffiaállam-elmélet kidolgozója, aki szerint a rezsimváltó ellenzék igazi szűk keresztmetszete Magyar Péter személye.