Mizsur András
Mizsur András
Tetszett a cikk?

Az egyetem közösségének írt levelében Michael Ignatieff gyakorlatilag cáfolta Enyedi Zsoltot, aki egy tévéinterjúban arról beszélt, hogy a CEU jelenlegi formájában szinte biztosan nem marad Budapesten. Mindeközben az Európai Bizottság eljárást indított Magyarország ellen a lex CEU miatt.

Szokásához híven Michael Ignatieff, a Közép-európai Egyetem (CEU) elnök-rektora emailben tájékoztatta az egyetem hallgatóit, oktatóit a CEU-t érintő legfrissebb történésekről.

Ebben megint hangsúlyozta, "ahogy az elmúlt hetekben többször elmondtuk, mindent megteszünk, hogy megőrizzük az egyetem működésének integritását". Továbbra is elkötelezettek, hogy Budapesten maradjon a CEU, és ezért minden tőlük telhetőt megtesznek, írta Ignatieff.

"Minden ezzel ellentétes állítás a legjobb esetben is ki lett ragadva a szövegkörnyezetből, vagy egyszerűen hamis"

– szögezte le a rektor.

Reviczky Zsolt

Ezzel gyakorlatilag cáfolta Enyedi Zsoltot, a CEU rektorhelyettesét, aki minap az RTL Klub híradójának adott interjújában arról beszélt: egyre valószínűtlenebb, hogy jelenlegi formájában Budapesten marad az egyetem.

"Ha az a kérdés, hogy a CEU a jelenlegi formájában, mindezekkel a programokkal, tanszékekkel, mindezekkel a kutatási projektekkel maradhat-e Budapesten, erre kevesebb mint 50 százalék esélyt látok"

– mondta Enyedi abban a videórészletben, amelyet az RTL Klub töltött fel szerda délután a Facebook-oldalára.

Enyedi elképzelhetőnek tartja, hogy Budapesten csak egy felnőtt oktatási kurzus vagy a könyvtár egy része lesz, az érdemi oktatási tevékenység viszont más városba, például Prágába vagy Bécsbe kerülhet.

Óvintézkedéseket tesznek

Érdekesség, hogy a levél végén Ignatieff arról ír, hogy mivel várhatóan a CEU ügye továbbra is a középpontban lesz, ezért kiadnak egy rövid sorvezetőt, hogyan érdemes kezelni a médiamegkereséseket. Ebben többek között felsorolják, hogy engedély nélkül nem lehet forgatni a CEU campusán, az interjúkéréseket egyeztetni kell a CEU kommunikációs irodájával, illetve a nyilatkozóknak jogukban áll elkérni megjelenés előtt az írott vagy felvett interjút.

“Remélhetőleg szükségtelenek ezek az óvintézkedések, de mindig érdemes tisztában lenni jogainkkal”

– olvasható az email végén.

Hasonló eddig nem volt Ignatieff emailjeiben, pedig a CEU-botrány kezdetén élesebb helyzetben volt az egyetem közössége, mégsem adtak ki hasonló útmutatót.

Ez egyrészt szólhat Enyedi nyilatkozatának, azt sugallva, hogy a CEU távozásának lehetőségéről szóló mondatait kiragadták a kontextusából. Másrészt szólhat a kormánypárti sajtó támadásainak, csak ez meg nem akkora újdonság, hogy külön fel kelljen rá hívni a figyelmet.

Diszkriminatív a lex CEU

Levelében arra is kitért Ignatieff, hogy a CEU jövőjének szempontjából fontos nap volt a szerdai; az Európai Bizottság bejelentette, hogy kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen, arra hivatkozva, hogy uniós jogba ütközik a felsőoktatási törvény CEU-t ellehetetlenítő módosítása, mivel korlátozhatja a szabad szolgáltatásnyújtás elvét. Az eljárás első lépéseként figyelmeztető levelet küldenek a magyar kormánynak.

Ezzel kapcsolatban a rektor úgy fogalmazott, hogy ez "megerősíti abbéli meggyőződésünket, hogy a szabályozás diszkriminatív a CEU-val szemben és ellentétes az európai értékekkel". Magyarországnak egy hónapja lesz megválaszolni a felmerült kérdéseket és bizonyítani a törvény jogszerűségét, írta a CEU rektora.

MTI / EPA / Olivier Hoslet

Felidézte, hogy az EB bejelentését masszív vita követte az Európai Parlamentben. A vitát megnyitó Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke úgy fogalmazott felszólalásában, hogy "a CEU egy gyöngy az egységes szabad Európa koronáján". Orbán Viktor felszólalásáról azt írta Ignatieff, hogy a magyar miniszterelnök beszédében "többször pontatlanul fogalmazott".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!