szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarország megvétózta, hogy az Európai Unió bármilyen határidőt szabjon, mikorra kellene a közösségnek nullára csökkentenie a szén-dioxid-kibocsátását. Az Orbán-kormánynak a 2050-es céldátum túl korainak tűnt, holott a terv ellen szervezkedő másik három állammal, a németekkel, a csehekkel és a lengyelekkel szemben Magyarországon nincs számottevő nehézipar. Leginkább autógyárak vannak – olvasható a legújabb HVG-ben.

A magyar kormány tehát szép csendben beállt a klímaharcot akadályozók táborába, és így egy platformra került az európai populistákkal, akik szkeptikusak a globális felmelegedéssel szemben. Ahogy Orbán Viktor a minap is hangsúlyozta, lehet, hogy a július elsején megalakuló új Európai Parlamentben már egy másik szövetség tagjaként teszik le az esküt pártjának a képviselői. Ő a lehetséges partnereket a bevándorlást ellenző pártoknak szokta mondani, pedig a csoportban legalább ekkora az egyetértés a klímavédelem szabotálásában.

Ahogy az Orbán által a hétvégén Budapesten vendégül látott Václav Klaus volt cseh államfőről köztudott, hogy „hisztériának” nevezi a globális felmelegedést, a Fidesz figyelmét sem kerülhette el, hogy olasz, francia és osztrák barátaik az elmúlt 10 évben minden klímavédelmi törekvést leszavaztak Strasbourgban. Egy német kutatóintézet nemrég közzétett becslése szerint a 21 legerősebb európai populista párt jelenleg az EP képviselőinek 15 százalékát adja, a következő ciklusban ez a szám 20 százalékra emelkedhet. Ez több bizottsági helyet jelent, több felszólalási időt és nagyobb finanszírozást. Az Adelphi szerint ez a befolyásnövekedés oda vezethet, hogy a migrációellenes retorikához hasonló kampányt indíthatnak a klímatagadók.

A Fidesz számára a kutatás egyszerre imázsromboló és hízelgő. Annak nem örülhetnek, hogy már simán a szélsőjobb színes kompániájába sorolják őket, de az vigaszt jelenthet, hogy a népes társaságból a jelentés a finnek és a lettek mellett csak a Fideszt sorolja az „épeszű” pártok közé. Orbán a minap – áttételesen – a magyar parlamentben is hitet tett a klímavédelem mellett. Igaz, már távolról sem volt olyan meggyőző, mint amikor a kormány döntése alapján a magyar Országgyűlés ratifikálta a világon elsőként a párizsi klímaegyezményt. Az Azonnali újságírója kérdezte meg Orbánt a folyosón, mennyire tartja még fenyegetőnek a globális felmelegedést. A terembe menet a kormányfőnek nem jutott eszébe a helyes válasz, visszafelé viszont biztosított mindenkit: „Teljes mellszélességgel a köztársasági elnök úr mögé sorakozok fel az ügyben.” Lehetett volna konkrétabb is az elmúlt hetek zavarkeltő híreinek ismeretében. További érdekes részleteket a legújabb HVG-ben olvashatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!