Titkos orosz szenzorokat találtak a vizekben, különleges robotokat vet be a brit haditengerészet
Távirányítású merülőrobotokat vet be az Egyesült Királyság a brit vizek védelmére. A készülékeket a brit kormány mellett működő védelmi, tudományos és technológiai kutatóintézet (DSTL) fejlesztette ki hadiipari partnervállalatokkal közösen.
MTI
A tárca szerint az eszköz alaptípusa kereskedelmi célokra már létezik, de ezeket a robotokat a DSTL úgy alakította át, hogy a tengeralatti kábeleket és vezetékeket fenyegető szabotázsakciók elleni védelemre, illetve robbanószerek hatástalanítására is alkalmassá váljanak. Az eszközöket hajókról és a tengerpartokról is el lehet indítani. A robotok az irányítószemélyzetnek élő videóképet adnak a vizsgált tengeralatti objektumokról.
An underwater robot could soon be saving lives at sea for the Royal Navy and prevent adversaries from sabotaging undersea cables and pipelines. A remotely operated vehicle (ROV) has been adapted by the Defence Science and Technology Laboratory (Dstl) and industry partners to deal with sabotage threats and clear legacy unexploded ordnance.
Andrej Kelin, Oroszország londoni nagykövete a BBC-nek adott minapi nyilatkozatában nem cáfolta azokat a hírszerzési értesüléseket, amelyek szerint orosz hajók brit tengeralattjárók figyelésére és tengeralatti infrastrukturális eszközök azonosítására szolgáló érzékelőket helyeztek el a brit partok mentén.
Az orosz nagykövet nyilatkozatának előzményeként a The Sunday Times című vasárnapi brit konzervatív lapnak brit hírszerzési források elmondták, hogy a brit haditengerészet orosz érzékelőket fedezett fel a Nagy-Britanniát övező tengerekben. A lapnak nyilatkozó illetékesek szerint több ilyen eszközt a tenger a partokra sodort, más érzékelőket a brit királyi haditengerészet talált meg a felszín alatt.
A londoni védelmi minisztérium az elmúlt hónapokban többször is jelezte, hogy a brit haditengerészet orosz hadihajókat követ a Nagy-Britannia körüli vizeken. Ezek egyike volt a Jantar, amely a tárca szerint hírszerzési adatok gyűjtésével és Nagy-Britannia kritikus fontosságú tengeralatti infrastruktúrahálózatának feltérképezésével foglalkozik. A Jantar a minisztérium szerint november óta kétszer is feltűnt a brit partok közelében.
Mintha személyes történetében mondaná fel a kormánypolitika kritikáját, olyanok Füle Zsigmond első tapasztalatai a munka világában. Ő az a 18 éves, bácsborsódi fiatal, aki keresztkérdéseket tett fel Lázár Jánosnak bajai fórumán, és panaszára, miszerint keveset keres, a miniszter úgy válaszolt: rossz helyen dolgozik.