Két nap kellett a Szerencsejáték-cégnek, hogy 1,6 milliárdnyi szponzorpénzt szórjon szét, Mészáros és Tiborcz közelébe is jutott

A Magyar Olimpiai Bizottság kapta a legtöbbet, de utalták a szokásos 110 milliót az ATV volt elnöke vállalkozásának, és jutott némi apró a Rogán-szomszéd Csetényi Csaba cégének, egy Tiborcz-, illetve egy Mészáros-közeli magántőkealap érdekeltségének is.

Két nap kellett a Szerencsejáték-cégnek, hogy 1,6 milliárdnyi szponzorpénzt szórjon szét, Mészáros és Tiborcz közelébe is jutott

Míg Orbán Viktor a tavaszi nagytakarítással volt elfoglalva, a Szerencsejáték Zrt. profitjából támogatásokat osztó leánycég, a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. döntőbizottsága is lesöpörte a padlást. A HVG közérdekű adatigénylésére megküldött támogatási lista szerint márciustól májusig mindössze két nap munkával 1,246 milliárd forint + áfa összeget osztottak szét az érdemesnek tartott szervezetek, cégek között.

A teljes összeg kétharmadával (68 százalék) egy május 9-i döntés a Magyar Olimpiai Bizottságot (MOB) szponzorálta. A mostani nettó 852,5 milliós összeg több, mint amennyit tavaly kapott a MOB, mert 2024-ben nettó 610 milliót utaltak a bizottságnak – ennél abban az évben még az Orbán Ráhelhez és a Magyar Turisztika Ügynökséghez kötődő turisztikai alapítvány is többet, 630 milliót kapott (ahogy 2023-ban és 2022-ben is): 

Egyperces interjú 30 millióért – így hagyott milliárdokat az Orbán Ráhelhez köthető turisztikai alapítványnál a Szerencsejáték Zrt.

A Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány (MTSZA) az elmúlt tíz évben összesen 3 milliárd forint támogatást kapott a Szerencsejáték Zrt.-től. A szerződésekben vannak nehezen megmagyarázható tételek is, a szervezet azonban közérdekű adatigénylésre sem árulta el a részleteket, noha a NAIH szerint ezt meg kellene tenniük.

A Szerencsejáték-cég döntnökei előzőleg áprilisban is összeültek és április 17-én 8 támogatási, valamint további 15 szponzorációs szerződésről határoztak. Ezek már a MOB-énál jóval kisebb összegek voltak, nettó 394 millió forintot tettek ki. Egy nagyobb, százmillió forint feletti tétel van a listán: két darab 55 milliós szerződéssel lefedve idén is megkapta a szokásos nettó százmillió körüli pénzét a Rózsa Records Kft. nevű cég. 

A cég tulajdonosa Rózsa István, az ATV volt elnöke és korábbi igazgatósági tagja, akinek több más vállalkozása rendre felbukkan a Szerencsejáték-cég szponzorlistáin. A Rózsa Records tavaly is kapott már nettó 100 milliót. De Rózsáé az Aréna Média Kft. is, amely tavaly 30 milliót kapott, és egy harmadik Rózsa-cégnek, a Kő-Vár Park Kft.-nek is tavaly jutott 60 millió. A koncert- és rendezvényszervező Rózsa Records-ot a szintén állami MVM Energia is szponzorálja: 

„Férfienergia-képzésekre” és „az erkölcsi alapok megszilárdítására” is költhetik az MVM-es közpénzmilliókat – és ez csak a jéghegy csúcsa

Az Orbán Viktort képviselő ügyvédi irodának, Novák Katalin egykori alapítványának, a macsóizmus hazai prófétájának és jachtkluboknak is milliós támogatások jutottak az állami tulajdonban lévő MVM Energetikai Zrt.-től – értesült a HVG.

Nettó 30 millió forintnak örülhetett a Magyar Kerékpáros Szövetség és ugyanennyit kapott a Network 360 Kft. is, amely a Rogán Antal szomszédjaként ismertté vált Csetényi Csaba cége, és tavaly decemberben is kapott már 15 milliót a Szerencsejáték-cégtől. A Network 360 sokáig a kormány kedvenc médiaügynöke volt – 2014-2017 között összesen 23,7 milliárdnyi állami megbízást kapott –, de  

idővel a NER-ben Csetényi kegyvesztté vált, cége pedig veszteséges lett – egészen tavalyig, ugyanis 2024-ben a Network 360 már újra profitot termelt, méghozzá 282 milliósat

Rejtélyesen feltámadt Rogán szomszédjának kegyvesztett reklámügynöksége

Csetényi Csaba cége, a Network 360 2023-ban még veszteséges volt, tavaly már 38 százalékos profitrátának örülhetett.

Illényi Katica Liszt Ferenc-díjas hegedűművész cége, az IKP Music Kft. nettó 7 millióhoz jutott az áprilisi pénzesőből. Kicsit többel, nettó tízmillióval szponzorálta a Szerencsejáték-cég – a jelek szerint ennek a nyereményautónak az árába beszállva – az autó-, motor- és tuningshow-kat szervező AMTS Events Kft.-t, amelynek tulajdonosa a HGY Invest Kft.-n keresztül a kormányfő vejéhez, Tiborcz Istvánhoz sorolt Jupiter 888 Magántőkealap.

Egy másik NER-milliárdoshoz, Mészáros Lőrinchez sorolják a BÉTA Magántőkealapot, amely a végső tulajdonosa a Szerencsejáték-szponzorpénzekből szintén részesülő Kultúra a Magyarságért Nonprofit Kft.-nek. Ezt a céget 2017 óta szinte minden évben 9-15 millióval támogatják – van miből, hiszen a Szerencsejáték Zrt. nettó árbevétele a 2023-as 980 milliárdról tavaly 1236 milliárdra nőtt, profitja pedig 50 milliárd forint volt: 

Annyi pénzt szerencsejátékoztunk el tavaly, hogy Nagy Márton 100 milliárd forint osztalék kifizetését rendelte el

Meglátszik a Szerencsejáték Zrt. 2024-es teljesítményén, hogy tavaly nyáron foci-Európa-bajnokság és olimpia is volt.

Ugyancsak visszatérő név a Szerencsejáték-cég szponzorlistáján a Balatonfői Yacht Klub Kft., amely nettó 10 milliót kapott. Fele ennyi jutott a GML Productions Kft.-nek amely, 5-5 millióhoz jutott 2023-ban és 2022-ben is. Korábban bőkezűbb volt vele a Szerencsejáték-cég: egy hónappal a megalakulása után, 2016 végén 8 milliót, 2020-ban és 2021-ben pedig 20-20 milliót adott a KDNP ifjúsági szervezetéből indult Gondi Mátyás Lajos vállalkozásának. 

A nettó 20 milliós szponzorszerződések ligájában játszik az áprilisi lista szerint a Magyar Szőlő- és Borkultúra Kft., amely több, mint 20 éve szervez a Várban borfesztivált, és rendszeresen kap ilyen formában támogatást a Szerencsejáték-cégtől. Újabban azonban nem mindenki ilyen szerencsés. Míg korábban rendre leesett pár millió az 1100ÉV Kft.-nek is, Bayer Zsolt cége tavaly nem kapott támogatást, majdnem veszteséges is lett: 

Felszívódott Bayer Zsolt cégének profitja, miután tavaly nem kapott támogatást a Szerencsejáték Zrt.-től

Két évvel ezelőtt még 89 milliós pluszban zárt az 1100 Év Kft., idénre ebből 617 ezer forint maradt Bayer Zsolt cégének mérlegében.