Kosz, nem: magyar kutatók megoldásával készülhetnek gyorsabban az új gyógyszerek
Az ELTE Kémiai Intézetének tudósai olyan módszert dolgoztak ki, amely segítségével a műhelyekben és az iparban dolgozó szakemberek időt és pénzt spórolhatnak a mesterséges anyagok (például gyógyszerek, műanyagok) kifejlesztése során.
HVG
Mindennapi életünk a 21. században elképzelhetetlen lenne a mesterségesen előállított anyagok nélkül. A legtöbb ilyen anyag létrehozásához azonban katalizátorokra van szükség, így a kutatók között hatalmas verseny zajlik annak érdekében, hogy minél hatékonyabb, olcsóbb és környezetbarátabb katalizátorokat fejlesszenek ki.
A kutatások során gyakran előfordul, hogy első látásra úgy tűnik, sikerült létrehozni egy új katalizátort, később azonban kiderül, hogy az átalakulásért egy, a kísérletben akaratlanul jelen levő anyag volt a felelős. Ezt nevezzük „kosz-katalízisnek”.
Saját kutatási tapasztalatai és a szakirodalom alapján Tolnai Gergely, az ELTE Kémiai Intézet adjunktusa munkatársaival olyan módszertant dolgozott ki, amellyel a jövőben elkerülhetővé válhatnak az ilyen félrevezető, bosszantó, ráadásul sok pénzt és időt felemésztő esetek.
Az új irányelvvel az ELTE vegyészei segíteni szeretnék a katalízissel foglalkozó kutatókat abban, hogy felismerjék és kizárják a véletlen szennyeződések hatását. A módszer főként kísérleti munkát végzőknek szól, de kitér az analitikai technikákra és az elméleti kémia szempontjaira is. A tájékozódást és a gyakorlati alkalmazást egy, az új módszertanhoz kifejlesztett interaktív, online eszköz is segíti.
A Pilisi Parkerdő Zrt. és az Eötvös Loránd Tudományegyetem közös kutatása hívja fel a figyelmet a klímaváltozás egy újabb hatására – arra, hogy a ma még gyakorinak gondolt fajok sincsenek biztonságban, és ők is veszélybe kerülhetnek a jövőben.
Az Angewandte Chemie című tudományos folyóiratban publikált tanulmányban a kutatók részletesen írnak arról, hogy miként lehet kiküszöbölni a szennyezéseket, valamint felhívják a figyelmet azokra a korai, árulkodó jelekre is, melyek esetén részletesen meg kell vizsgálni a hiba lehetőségét.
A részletes vizsgálatok módszertana a lehető legtisztább körülmények létrehozásával kezdődik. Ez a látszólag egyszerű feladat, ám mivel a kosz-katalízis gyakran a milliomod résznél (ppm) kevesebb szennyezővel is előfordulhat, még a legnagyobb tisztaságú reakcióelegy is adhat fals pozitív eredményt. A következő lépésben a megfelelő különleges analitikai eljárások helyes alkalmazásáról adnak összefoglalót.
A tanulmány használóit egy olyan interaktív online eszköz is segíti, amely leegyszerűsíti a szükséges számolásokat és hozzájárul az egyszerű és átlátható közzétételhez.
A kutatók bíznak benne, hogy tanulmányunk hozzájárulhat a tudományterületen a jobb reprodukálhatóság eléréséhez és a kutatási erőforrások hatékonyabb felhasználásához.
Magyarország 22 ország közül a 22. helyen áll abban a rangsorban, amelyet az alapján állítottak össze, hogy mennyire elégedettek a lakosok az egészségüggyel.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
„Elértük a határt, szürkeségben mi vagyunk élen” – énekli Zentai Márk, aki a Mörk leállása óta szólóban zenél. Az új dal címe Szabadon, és a részben a Pride felvonuláson forgatott klipje a HVG-n látható először.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.