39 937 km/h az eddigi leggyorsabb emberi utazás sebessége, 57 éve nem sikerül megdönteni a rekordot
Az Apollo–10 legénysége 1969. május 26-án soha nem látott sebességgel száguldott a Föld felé. Ember azóta sem utazott olyan gyorsan, mint Thomas Stafford, John Young és Eugene Cernan.
HVG
A világon talán tényleg csak egyetlen dolog az, ami állandó: az, hogy a fénynél semmi sem lehet gyorsabb. Még az is kérdés, hogy ezt a sebességet – vákuumban 299 792 458 m/s – egyáltalán mennyire lehet megközelíteni, az viszont egészen biztos, hogy az ember nagyon messze jár attól, hogy képes legyen erre.
A világtörténelem leggyorsabban közlekedő tárgya a NASA űrszondája, a Parker Solar Probe, ami 2024. december 24-e óta mondhatja el ezt magáról. Az eszköz szédítő, 692 000 km/h sebességgel repült, ami elképesztően gyorsnak tűnik, de ha valaki mellé teszi a fény sebességét szintén km/h-s nagyságrendben, akkor azonnal kitűnik, hogy milyen lassú szerkezetről van szó. Ez utóbbi egyébként 1 080 000 000 km/h.
A Parker Solar Probe ezzel a saját korábbi rekordját döntötte meg egyébként: 2023-ban 635 266 km/h sebességgel száguldott az űrben, miközben a Napot vizsgálta.
A világ leggyorsabb emberi utazása még ehhez képest is lassúnak mondható, ráadásul ez a rekord jóval régebbi is. 1969. május 26-án a 39 937,7 km/h csúcssebességet sikerült elérni, ami 17,3-szer alacsonyabb sebességet jelent, mint a Parker Solar Probe mostani rekordja. Érdekesség, hogy ezt a rekordot nem az Apollo–11 küldetés legénysége állította fel, hanem az űrutazás főpróbája során a NASA.
Az Apollo–10 – a NASA holdraszállási programjának negyedik olyan küldetése, amelyen űrhajósok vettek részt – a holdraszálláshoz szükséges összes eljárás és felszerelés tesztelését célozta, anélkül, hogy magát a landolást ténylegesen végrehajtották volna. Thomas Stafford, John Young és Eugene Cernan űrhajósok 1969. május 18-án hagyták el a Földet. Három nappal később érkeztek meg a Hold körüli pályára, Stafford és Cernan beléptek a Snoopy becenevű holdkompba, és körülbelül 14,4 kilométerre ereszkedtek le, míg Young a Hold felszíne felett körülbelül 97 kilométerre maradt a pályán – írja az IFLScience.
Az Apollo-10 elveszett holdkompját régóta keresik, egy Nick Howes nevű csillagász és csapata most azonban azt állítja, 98 százalékig biztosak benne, hogy azonosították az űrben keringő eszközt.
Miután visszaértek a Charlie Brown nevű parancsnoki modulba, megkerülték a Holdat, majd visszatértek a Földre A hazafelé tartó úton, a Földtől körülbelül 121,9 km-re érték el a legnagyobb sebességet. Cernan a visszatérést úgy írta le, mintha „egy fehér és lila lánggömbben” lettek volna.
Az Appolo–10 rekordját azóta sem sikerült megdönteni.
A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.