szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Tanács elnöke úgy látja: a márciusi uniós csúcs az utolsó pillanat annak felmérésére, hogy működőképes-e az unió migrációs stratégiája. Szerinte nem halad a kellő ütemben a hot spotok felállítása, a biztonsági ellenőrzések végrehajtása, a menekültek áthelyezése, valamint a visszautasított menedékkérők hazaküldése, a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet összeomolhat, a migrációs és menekültválság pedig az unió létét fenyegeti.

Két hónap áll rendelkezésre, hogy az Európai Unió ura legyen a helyzetnek a migrációs válságban, máskülönben a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet összeomolhat - közölte kedden az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. Az egyik közösségi oldalon közzétett üzenetében viszont a lengyel politikus ennél súlyosabb következményekre is felhívta a figyelmet. Mint fogalmazott: a külső határok védelme a hatékony migrációs politika előfeltétele, anélkül a schengeni övezet felbomlásánál súlyosabb következményekkel is számolni kell. A migrációs és menekültválságot egyúttal az unió létét fenyegető kihívásnak nevezte.

Tusk úgy vélte: a márciusi uniós csúcs az utolsó pillanat annak felmérésére, hogy működőképes-e az unió migrációs stratégiája. "Hónapok óta hangsúlyozom, a válság kezdete óta, hogy a határok védelmének nincs jó alternatívája. Ez minden hatékony migrációs politika elengedhetetlen feltétele" - húzta alá Tusk. A politikus egyúttal rámutatott: a politikai területen elért haladás dacára világos, hogy több téren is "teljesítési deficit" tapasztalható; nem halad a kellő ütemben az úgynevezett hot spotok felállítása, a biztonsági ellenőrzések végrehajtása, a menekültek áthelyezése, valamint a visszautasított menedékkérők hazaküldése. A Törökországgal megkötött akcióterv, ígéretes ugyan, de még meg kell hoznia gyümölcsét - húzta alá Tusk.

AFP / Panu Pohjola

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a vitában arra szólított fel, hogy mindent meg kell tenni a schengeni övezet megmentése érdekében. A luxemburgi politikus hangsúlyozta: felül kell emelkedni a "nemzeti önzésen", s vissza kell térni az építés és szolidaritás úttörő szellemiségéhez. A politikus úgy vélte: Schengenen nem szabad változtatni. Utalt a napi több mint másfélmillió emberre, akik országhatárokon át ingáznak és a közúti szállításra is. "Ha Schengen elbukik, az sokba fog kerülni" - húzta alá Jean-Claude Juncker.

Tusk és Juncker is beszélt a vitán - melynek hivatalosan a decemberi uniós csúcs volt a témája - a brit uniós tagságról tartandó népszavazásról. Tusk elmondta: a referendum kimenetele most megjósolhatatlanabb, mint korábban bármikor. Tusk tudatta: megállapodásra törekszik a britekkel a London által szorgalmazott reformokról. Mint mondta: sikerült haladást elérni a David Cameron brit kormányfő által sürgetett lépéseket illetően, de nem lesz könnyű megállapodni a februári uniós csúcson. "Sürget az idő" - húzta alá Tusk.

Jean-Claude Juncker szintén arra az álláspontra helyezkedett, hogy a Cameron által felvetett kérdések egyikét sem lehet egyszerűen és gyorsan rendezni, de méltányos megállapodásra törekszik Londonnal. "Az EU erősebb Nagy-Britanniával, és Nagy-Britannia is erősebb az unióval" - hangoztatta Juncker.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!